Haberler

Doktora pozisyonu – Gelişmiş Jeotermal Sistemler, GFZ Potsdam, Almanya

Geoforschungszentrum (GFZ) Potsdam, Almanya (kaynak: Andreas Schwarzkopf, commons.wikimedia)
Merve Uytun 16 Oca 2023

Almanya'nın Potsdam kentindeki Helmholtz Center Potsdam – GFZ, Gelişmiş Jeotermal Sistemler üzerine araştırma yapma konusunda iki doktora pozisyonu yayınladı.

Almanya, Potsdam’daki Helmholtz Centre Potsdam – GFZ Alman Jeobilimler Araştırma Merkezi, Gelişmiş Jeotermal Sistemler konusunda iki doktora pozisyonuna sahiptir. Bu, 3 yıl sürecek, yarı zamanlı (%75) bir pozisyon olacaktır. Pozisyonlar mümkün olan en kısa sürede doldurulacaktır, ancak mümkün olan başlangıç tarihi Temmuz 2023 dür. Başvurular şu anda bu bağlantı üzerinden kabul edilmektedir.

Helmholtz Centre Potsdam – GFZ Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi, jeosfer araştırmaları için ulusal merkezdir. GeoX’in bir ortağı olarak GFZ, Potsdam ve Berlin’deki diğer jeoloji kurumlarının mükemmel bir ağına erişime sahiptir. Avrupa’daki bu en büyük bölgesel yerbilimsel yeterlilik yoğunluğu, birinci sınıf işbirliği ve geliştirme fırsatları sunmaktadır.

Başarılı adaylar, Bölüm 4.8 “Jeoenerji”de Helmholtz Young Investigator Group “Kentsel alanlarda derin jeotermal enerjinin kontrollü kullanımı için gelişmiş rezervuar mühendisliği konseptleri” (ARES) ekibinin bir parçası olacak. İki doktora öğrencisi, laboratuvar enjeksiyon deneyleri ve sayısal modelleme yardımıyla aşağıdaki konulardan biri üzerinde çalışarak grubun çalışmalarını destekleyecektir:

  • Geliştirilmiş hidrolik stimülasyon kontrolü için uyarlanabilir sıvı enjeksiyonu
  • Operasyonel ve jeolojik faktörlerin tetiklenen depremsellik ve geçirgenlik artışı üzerindeki etkisinin sistematik analizi
  • Yeni Gelişmiş Jeotermal Sistem geliştirme konseptlerinin geliştirilmesi ve araştırılması

Sonuçlar, hidrolik stimülasyon tedavilerinin ve ilgili kırılma gelişimi, geçirgenlik artışı ve enjeksiyon kaynaklı sismisitenin fiziksel olarak anlaşılmasını geliştirecektir. Bu, Geliştirilmiş Jeotermal Sistemleri (EGS) güvenli ve ekonomik bir şekilde geliştirmek için rezervuar teşvik konseptlerinin geliştirilmesini destekleyecektir.

İstenen nitelikler şunları içerir:

  • Rezervuar / petrol mühendisliği, uygulamalı yer bilimleri, çevre bilimleri, jeofizik, jeoloji, fizik, matematik veya eşdeğeri alanlarda yüksek lisans derecesi (veya eşdeğeri)
  • Sözlü ve yazılı İngilizce yeterliliği; Almanca dil becerileri yararlıdır, ancak katı bir gereklilik yoktur
  • Yüksek motivasyon ve yaratıcılığın yanı sıra sonuç odaklı, yapılandırılmış ve güvenilir çalışma tutumu
  • Çeşitli, disiplinler arası ve uluslararası ekiplerde çalışma isteği ve yeteneği
  • Mükemmel iletişim becerileri
  • Jeotermal enerji, kaya mekaniği, sismoloji veya hidrolik kırılma ve programlama, sayısal yöntemler, analitik yöntemler veya laboratuvar yöntemleri konularında arka plan bilgisi ve deneyimi yararlıdır, ancak katı bir gereklilik yoktur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy