Haberler

Dominika jeotermal projesinde reenjeksiyon kuyu sondajı başlıyor

Dominika'daki sondaj kulesi (kaynak: PM Roosevelt Skerrit)
Merve Uytun 16 Mar 2023

Dominika jeotermal projesi, üretim kuyusunun geçen yıl başarıyla tamamlanmasının ardından, reenjeksiyon sondajının başlamasıyla yeni bir aşamaya geçti.

İlk üretim kuyusunun tamamlanmasının ardından, Dominika jeotermal projesiyle ilgili son güncellemeler, reenjeksiyon kuyu sondajının başladığına işaret ediyor. Reenjeksiyon kuyusunun 1500 metre derinliğe kadar açılması planlanmakla birlikte, ön bulgulara bağlı olarak bu derinlik azaltılabilir.

Dominika Hükümeti’ne göre, reenjeksiyon kuyusunun açılması “28 güne kadar sürebilir.” Güncelleme, Başbakan Dr Roosevelt Skerrit tarafından resmi Twitter hesabında paylaşıldı.

Hükümet yetkilileri ayrıca ilk üretim kuyusunun test edilmesinin basınç, sıcaklık ve geçirgenlik açısından mükemmel sonuçlar verdiğini bildirdi.

Roseau Vadisi’ndeki Laudat köyündeki jeotermal proje, tamamı Dominika Topluluğu Hükümeti’ne ait bir kuruluş olan Dominika Jeotermal Geliştirme Şirketi (DGDC) tarafından geliştiriliyor. Önceki bir güncelleme, proje için bir çevresel ve sosyal etki değerlendirme çalışmasının devam ettiğini göstermiştir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy