Haberler

Dominika’da yeşil hidrojen jeotermal projesi için anlaşma imzalandı

Dominika jeotermal proje sahası, Karayipler (kaynak: Nixon George, Quick Link Productions via Dominica GDC)
Merve Uytun 4 May 2023

Dominika, Karayipler'in ilk endüstriyel ölçekli yeşil hidrojen jeotermal gelişimi için Çerçeve Anlaşması imzaladı.

Dominika Topluluğu Hükümeti, Karayipler’deki ilk büyük ölçekli yeşil hidrojen jeotermal projesini başlatmak için bir Çerçeve Anlaşması imzaladı. Anlaşmaya taraf olan Dominika Jeotermal Geliştirme Şirketi (DGDC) ve Kenesjay Green Dominica Limited (KGDL).

Çerçeve Anlaşması, Miami, Florida’da düzenlenen 15. Karayip Yenilenebilir Enerji Forumu kapsamında 26 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen Hidrojen Zirvesi sırasında resmen ilan edildi.

Anlaşma, hem ihracat hem de yerel tüketim için hem yeşil hidrojen hem de yeşil enerji üretmek için Dominika’nın önemli jeotermal kaynaklarını kullanmak için ilk adımı temsil ediyor. Proje sermayesini artırmak için önümüzdeki aylarda kurulacak Ortak Girişim Şirketi için bir yol haritası tanımlar. Önerilen Jeotermal ve Yeşil Hidrojen Kompleksi, Hükümetin stratejik hedeflerinden biri olan Dominika’da planlanan Yeşil Eko-Endüstriyel Parkın temel taşı olarak hizmet edecektir.

DGDC, Dominika’da jeotermal kalkınmaya öncülük etmek için devlete ait özel amaçlı bir araçtır. DGDC şu anda Roseau Vadisi’ndeki Laudat köyünde bir jeotermal enerji projesi geliştiriyor. Geçenlerde proje için ikinci üretim kuyusunun akış testlerinin ve birinci reenjeksiyon kuyusunun sondajının başladığını bildirmiştik . Jeotermal enerji santralinin inşaatına yıl içinde başlanması planlanıyor.

Kenesjay Green Limited’in bir yan kuruluşu olan KGDL, Karayipler için endüstriyel ölçekte karbondan arındırma projelerinin geliştirilmesine odaklanan bir proje geliştirme şirketidir. Kenesjay Green şu anda Trinidad ve Tobago’da kurulacak 250 milyon dolarlık bir NewGen Hidrojen Projesi geliştiriyor.

DGDC ve KGDL arasındaki Ortak Girişim, teknik kaynakların ve yeteneklerin paylaşılması yoluyla projenin riskinin azaltılmasına hizmet edecektir. Bu aynı zamanda mühendislik, pazarlanabilirlik, fizibilite çalışmalarının yürütülmesi ve Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesinin (ÇSED) ilerlemesi konularında işbirliğini de içerir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy