Haberler

Düşük karbonlu bir gelecekte Yeni Zelanda için jeotermal

NZGA Semineri 2021 (kaynak: NZGA web sitesi)
Merve Uytun 9 Eyl 2021

29 Temmuz'da düzenlenen Yeni Zelanda Jeotermal Birliği (NZGA) semineri 2021, jeotermal endüstrisinin yerel ve küresel karbon emisyonlarını azaltmadaki rolüne odaklandı.

Yeni Zelanda Jeotermal Birliği (NZGA) tarafından yakın zamanda düzenlenen bir çalıştayda, jeotermal endüstrisinin ulusal ve küresel karbon emisyonlarını azaltmadaki rolü vurgulandı. Yıllık kış semineri 29 Temmuz’da düzenlendi ve jeotermal endüstrisinin hem yeni hem de deneyimli uzmanlarından oluşan yaklaşık 150 kayıtlı katılımcıyla gerçekleşti.

NZGA (New Zealand Geothermal Association / Yeni Zelanda Jeotermal Derneği) Başkanı Paul Siratovich, etkinliği Derneğin mevcut faaliyetleri hakkında bir güncelleme ile başlattı. Aralarında Contact Energy’den Genelle Palmer, GNS Sciences’tan Isabelle Chambefort ve Auckland Üniversitesi’nden Eylem Kaya’ nın bulunduğu isimler önemli konuşmalar yaptı.

Çalıştayın temasına uygun olarak, görüşmeler jeotermal enerjinin stratejik kullanımı yoluyla karbon emisyonlarını azaltmanın yollarına odaklandı. Yöntemler, jeotermal alanlarda CO2 yeniden enjeksiyonundan düşük karbonlu kaynaklara enerji geçişini kolaylaştırmak için yüksek sıcaklıklı jeotermal akışkanların kullanımına kadar uzanıyordu.

Final sunumu, Double Gold ödüllü bir çırçır damıtma tesisi olan Pink & White Geothermal Gin’den Mitchell Collins tarafından yapıldı. Ancak konuşma sırasında şirketin jeotermal enerjiyi operasyonlarına henüz entegre etmediği açıkça belirtildi.

Etkinliğin sunumlarına NZGA web sitesinden ulaşılabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy