Haberler

E.ON ve Deutsche ErdWarme, Almanya’da jeotermali geliştirmek için ortak oldu

Almanya, Berlin üzerinden görünüm (kaynak: flickr/ Tobias Begemann, creative commons)
Merve Uytun 5 Haz 2022

E.ON ve Deutsche ErdWärme arasındaki işbirliği anlaşması, Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinde planlanan ilk ortak projelerle Almanya'da enerji geçişini hızlandırmayı hedefliyor.

Avrupa kamu hizmeti şirketi E.ON ve Alman jeotermal enerji santrali geliştiricisi Deutsche ErdWärme, Almanya’da derin jeotermal enerji geliştirmek ve bölgenin enerji geçişini hızlandırmak için bir işbirliği anlaşması duyurdu. Ortaklığın bir parçası olarak Kuzey Ren Vestfalya’da pilot projeler planlanıyor. Aşağıda basın bülteninin tamamı yer almaktadır.

Başarılı bir ısı geçişi olmadan enerji geçişi başarılı olamaz. Bu arka plana karşı, enerji şirketi E.ON ve Deutsche ErdWärme (DEW), jeotermal projelerin ortak geliştirilmesi ve uygulanması için bir işbirliği anlaşması imzaladı. İşbirliğinin amacı, ısı geçişi için bölgesel olarak üretilen, uygun maliyetli yeşil enerji sağlamak ve böylece enerji güvenliğini güçlendirmektir. İki ortak, yaklaşık 1.000 ila 4.000 metre derinliklerde depolanan termal enerjiyi çıkarmak için uzmanlıklarını bir araya getirecek ve tüketicilere yeşil ısı şeklinde sunacak.

“Isı geçişi gerçek bir devasa görevdir ve birçok alanda tutarlı bir şekilde yeniden düşünmeyi gerektirir. CO2 nötr bir ısı kaynağı için tek bir çözüm olmadığı açıktır. Almanya’da E.ON’da müşteri çözümlerinden sorumlu Alexander Fenzl, “Bugün Almanya’da henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, geleceğin teknoloji karışımında özellikle derin jeotermal enerji belirleyici bir rol oynayabilir” diyor. “DEW ile işbirliği, yeni yeşil altyapılar oluşturmak için talepte son zamanlarda görülen keskin artışı hedeflememize de yardımcı olacak.”

“Jeotermal enerji, ısıtma ve sıcak su alanlarında ve endüstriyel proses ısısı olarak iklim açısından nötr bir şekilde fosil yakıtların yerini alabilir. Bu nedenle özellikle sanayi ve ticaretin hakim olduğu yoğun nüfuslu bölgeler için caziptir. DEW’in kurucusu ve CEO’su Herbert Pohl, “Proje geliştirme konusundaki uzmanlığımızın da bir göstergesi olan E.ON ile işbirliği yaparak, bu potansiyelin Kuzey Ren-Vestfalya için mümkün olan en iyi şekilde kullanılması için ideal koşulları ortaklaşa yaratıyoruz” diyor. Derin jeotermal enerji alanında Almanya’nın en büyük özel proje geliştiricisi.

Başarılı bir ısı geçişi için vazgeçilmez jeotermal enerji

Almanya’daki enerji talebine bir bakış, ısı arzının iklim hedeflerine ulaşmadaki önemli etkisini gösteriyor: Bugün, ısıtma sektörü enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Petrol ve gaz, evlerin, ofislerin ve işyerlerinin ısıtılmasında lider rol oynamaya devam ediyor. Sonuç, yüksek CO2 emisyonlarıdır. Yenilenebilir ve tükenmez bir yerinde enerji kaynağı olarak, derin jeotermal enerji dekarbonizasyona büyük katkı sağlayabilir. Çok az yer kaplarken, hava durumu ne olursa olsun, güvenilir ve istikrarlı fiyatlarla enerji sağlar.

Fraunhofer Enstitüsü tarafından yapılan anketlere göre, derin jeotermal enerji, Almanya’da 300 terawatt saatten (TWh) fazla veya ülkenin yıllık ısıtma ihtiyacının dörtte birini karşılayabilir. Yüzeye yakın jeotermal enerjiden farklı olarak, derin jeotermal enerji, dünya yüzeyinin birkaç kilometre altına kadar olan tortuları içerir.

E.ON ve DEW, işbirliklerinin bir parçası olarak, Kuzey Ren-Vestfalya’da ilk pilot projeleri uygulamayı planlıyor. E.ON, çok çeşitli belediye ve endüstriyel müşterilerle projeler geliştirme ve ölçeklendirme ve yeni enerji kaynaklarını gerekli dağıtım altyapılarına bağlama konusunda kapsamlı deneyime sahiptir. DEW, derin jeotermal enerjide uzmanlaşmıştır ve jeotermal santralleri teknolojinin en ileri noktasında planlamak için jeolojik bilgi birikimini getirmektedir.

İşbirliği, uygun projelerin belirlenmesinden, onay prosedürlerinin yürütülmesi üzerinde ilgili fizibilite çalışmalarının uygulanmasından, çekici proje portföylerinin ve finansman modellerinin geliştirilmesinden, tesislerin inşası ve işletilmesine kadar uzanmaktadır. Ayrıca ortaklar, uzmanlıklarını bir araya getirerek proje uygulamasında önemli zaman tasarrufu sağlamayı umuyorlar.

E.ON hakkında

E.ON, enerji ağları ve müşteri çözümlerine odaklanan, yatırımcılara ait uluslararası bir enerji şirketidir. Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan E.ON, temiz, dijital, merkezi olmayan bir enerji dünyasının şekillenmesinde lider bir rol oynamaktadır. Bu amaçla, yaklaşık 78.000 çalışan, özel, ticari ve endüstriyel müşteriler için ürünler ve çözümler geliştirmekte ve satmaktadır. 51 milyondan fazla müşteri, E.ON’dan elektrikli mobilite, enerji verimliliği ve iklim koruması için elektrik, gaz, dijital ürünler veya çözümler satın alıyor. E.ON’un merkezi Essen, Almanya’dadır.

Deutsche ErdWärme hakkında

Deutsche ErdWärme, Almanya’nın en büyük özel geliştiricisi ve jeotermal santral işletmecisidir. 2017 yılında kurulan şirket, derin jeotermal enerji konusunda uzmanlaşmıştır ve son teknoloji jeotermal santraller tasarlamaktadır. Şu anda Deutsche ErdWärme, Yukarı Ren bölgesinde yenilenebilir elektrik ve jeotermal enerjiden ısı sağlayan ve başarılı bir enerji ve ısı geçişi için çevredeki şehirler ve topluluklar için cazip teklifler yaratan çeşitli enerji santrali projeleri uyguluyor.