Haberler

Eavor, Eavor-Loop projesi için sondaj teknolojisi sağlayıcısı ile sözleşme imzaladı

Geretstried'de planlanan kurulum ve tesisin 3 boyutlu görüntülenmesi (kaynak: Eavor)
Merve Uytun 26 Eyl 2022

KCA Deutag, Almanya'nın Gerestried kentindeki Eavor-Loop projesine sondaj hizmetleri ve teknolojileri sağlamak için bir sözleşme imzaladı.

Önde gelen sondaj, mühendislik ve teknoloji şirketi KCA Deutag, EAVOR ERDWÄRME GERETSRIED GmbH (“Eavor”) ile Eavor’un ilk ticari Eavor-Loop™ sisteminin inşası için iki sondaj kulesi sağlamak üzere bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Almanya’nın Geretsried kasabası yakınlarındaki projede 2023’te sondaj ve tesis inşaatı çalışmaları başlayacak. Eavor-Loop sistemi, dünyanın yüzeyinden ısıyı geri almak için iletim kullandığından geleneksel jeotermal çözümlerden farklıdır ve uzun vadede, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjinin güvenilir ve bağımsız tedarikini mümkün kılar. Tamamen kapalı döngü sistemi, keşif riski olmaksızın yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve öngörülebilir bir ısı ve güç kaynağı sağlar.

İkinci çeyreğin sonunda çalışmaya başlaması beklenen iki KCA Deutag sondaj kulesi, yaklaşık 5000 m yeraltında kesişecek ayrı kuyular açarak, yeraltı kayasından ısı çekecek ve enerji getirecek suyun yüzeye sürekli sirkülasyonunu sağlayacak.

Bir yıldan kısa sürmesi beklenen ilk sistem tamamlandıktan sonra, yaklaşık 60 km’lik bir toplam yeraltı uzunluğu yaratacak şekilde 3 Eavor-Loop daha planlanıyor. Yaklaşık 30.000 ev veya işyerini ısıtma veya güç sağlama imkanı ile ilk geliştirme aşamasında 9 MWe’ye kadar tahmini sürekli çıkış ve 65 MW’a kadar termal kapasite ile devrim niteliğinde bir tasarımdır.

KCA Deutag Ülke Müdürü Ron Klunder şunları söyledi: “Bu, sürdürülebilir enerji yaratmanın yeni ve yenilikçi yollarını sağlamak için kanıtlanmış sondaj teknolojisini kullanan heyecan verici bir projedir – enerji geçişinde rolümüzü oynama hedeflerimizle çok uyumludur. Avrupa filomuzdaki en büyük iki teçhizatı kullanacak ve önümüzdeki aylarda bu yeni zorluğun üstesinden gelmek için uzmanlığımızı ve yenilikçi yaklaşımımızı uygulamayı dört gözle bekliyoruz.”

Eavor Ülke Müdürü Daniel Moelk şunları söyledi: “Teknolojimiz en yüksek sağlık, güvenlik ve performans odaklı sondaj operasyonları standartlarına dayanmaktadır. Kapalı devre sistemlerin başarılı bir şekilde geliştirilmesi yoluyla jeotermal enerjiyi büyütmek için kullanıyoruz ve böylece onu gelecekteki enerji geçişi ve enerji güvenliği planları için kilit bir teknoloji haline getiriyoruz. Teknolojimizin ticari uygulanabilirliğini ve sürdürülebilirliğini göstermek için son derece deneyimli bir sondaj şirketi olan KCA Deutag ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

Bu yılın başlarında Eavor, Eavor-Deep™ projesinin bir parçası olarak tarihin en derin ve en sıcak yönlü jeotermal kuyusu olabilecek sondajın başladığını duyurdu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy