Haberler

Eavor, en derin ve en sıcak jeotermal kuyunun sondajına başladı

Eavor-Deep sondaj kulesi (kaynak: Eavor Technologies)
Merve Uytun 5 Eyl 2022

Eavor Technologies'in Eavor-Deep projesi kapsamında güneybatı ABD'de açılacak sondaj, tarihin en derin ve en sıcak yönlü jeotermal kuyusu olacak.

Eavor Technologies Inc. (“Eavor”), tarihin en derin ve en sıcak yönlü jeotermal kuyusunu açmak için Eavor-Deep™ adlı tanıtım projesinin başladığını duyurdu.

Tarihsel olarak, kayanın sıcaklığı ne kadar derin ve yüksek olursa, sondaj o kadar yavaş ve pahalı hale gelir. Eavor, süper-sıcak ve ultra derin ortamlarda doğrusal ve potansiyel olarak alt doğrusal sondaj maliyetlerini göstermek için güneybatı ABD’de bulunan Eavor-Deep™ projesinde kullanılacak ve bu paradigmayı kırmak için süreç ve teknolojiler geliştirdi.

2019’da Kanada, Alberta, Rocky Mountain House yakınlarındaki Eavor-Lite™ tesisinde gösterilen teknolojiler ve yöntemler portföyünden yola çıkarak, Eavor-Deep™’de planlanan kilometre taşları, Eavor-Loop™’un küresel ölçeklenebilirliğini kanıtlamak için tasarlanmıştır.

Helmerich & Payne, Inc. (“H&P”), 2021’de doğrudan bir öz sermaye yatırımı yapmış olan Eavor’un stratejik bir hizmet sağlayıcısı ve hissedarıdır. Şirketlerin mevcut son teknoloji sondaj teknolojilerini geliştirmek için süregelen işbirliği çabalarına dayanarak , H&P, Eavor-Deep™ projesi için sondaj kulesi ve ilgili sondaj teknolojileri ve hizmetleri sağlıyor.

Eavor Başkanı ve CEO’su John Redfern şunları söyledi: “Her şey plana göre giderse, megavat saat başına 60 ABD dolarının altında net bir görüş açısı oluşturacağız. Bu, şu anda önemli ABD, Avrupa ve Asya Pasifik pazarlarında muazzam bir Eavor-Loop™ proje lokasyonları portföyünün kilidini açan önemli bir kilometre taşıdır.”

Eavor’da Kuzey Amerika Projeleri Direktörü Bailey Schwarz şunları söyledi: “Bu projeyi planlamak ve hazırlamak için ortaklarımız ve geliştirme ekibiyle çalışmak harika bir deneyim oldu ve olmaya devam ediyor. Geliştirdiğimiz güçlü iş ilişkileri, projenin başarısı ve şimdiden birlikte belirlediğimiz gelecekteki fırsatlar için hayati önem taşıyor.”

H&P Başkanı ve CEO’su John Lindsay şunları söyledi: “Uygun fiyatlı ve sorumlu enerji yoluyla yaşamları iyileştirmek, H&P’nin temel felsefesidir. Eavor’daki ekibi, süreçlerini ve hedeflerini tanımak, birbirimizi nasıl destekleyebileceğimizi ve tamamlayabileceğimizi görmek kolaydı. Eavor ile birlikte çalıştığımızı ve yenilik yaptığımızı gördüğümüz fırsatlar bizi cesaretlendiriyor.”

Eavor CTO’su Matthew Toews şunları söyledi: “H&P ile özellikle yeni nesil sondaj teknolojileri alanındaki işbirliği bizim için çok büyük bir fırsat ve H&P’de yer alan herkesin gösterdiği tutku ve bağlılığı büyük ölçüde takdir ediyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy