Haberler

Eavor ile Japon enerji şirketi Chubu arasında stratejik ortaklık

Geretstried'de planlanan kurulum ve tesisin 3 boyutlu görüntülenmesi (kaynak: Eavor)
Merve Uytun 17 Eki 2022

Chubu Electric Power, kapalı döngü jeotermal Eavor-Loop teknolojisinin ticarileştirilmesini desteklemek için Eavor Technologies'e yatırım yapıyor.

Küresel olarak ölçeklenebilir jeotermal teknolojisinde lider olan Eavor Technologies Inc. (“Eavor”), Chubu Electric Power Co., Inc.’in (“CHUBU”) Eavor’a doğrudan yatırım yapmak ve Eavor-Loop™ teknolojisinin ticarileştirilmesini desteklemek için bir anlaşma yaptığını duyurmaktan memnuniyet duyar.

CHUBU, Japonya’daki en büyük enerji şirketlerinden biridir ve enerji üretimi, enerji iletimi/dağıtımı ve enerji perakende işini içeren enerji değer zincirinde yetmiş yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Karbondan arındırılmış bir enerji şirketini hedefleyen CHUBU, (i) yenilenebilir enerji merkezli “yeşil” işletme, (ii) ilgili “mavi” işletme olmak üzere dört alandan oluşan optimal işletme portföyü ile iş alanını küresel bazda genişletiyor. karbondan arındırma, (iii) “perakende, enerji iletimi ve dağıtımı ve yeni hizmetler” ve (iv) “yeni teknolojiler”.

CHUBU’nun yatırımıyla birlikte, Eavor’un Yönetim Kurulu’nda bir temsilciye sahip olacaklar. Eavor ilk projelerini tamamlayıp küresel ticarileşme aşamasına girerken, CHUBU’nun varlığı ve etkisi büyük önem taşıyacaktır.

Eavor-Loop™ sistemi, dünyanın yüzeyinden ısıyı geri almak için iletimi kullandığı ve bunun sonucunda uzun vadeli, güvenilir, öngörülebilir ve bağımsız bir yenilenebilir enerji kaynağı sağladığı için geleneksel jeotermal çözümlerden farklıdır. Bu tamamen kapalı döngü sistemi, tipik keşif riski olmaksızın yüksek oranda ölçeklenebilir bir ısı ve güç kaynağı sağlar.

Eavor yakın zamanda sondaj, mühendislik ve teknoloji şirketi KCA Deutag ile Almanya Geretsried’deki ilk Eavor-Loop™ sisteminin inşası için sondaj kulelerinin sağlanması için bir anlaşma imzalamıştı.

CHUBU Kıdemli İcra Kurulu Başkanı Bay Hiroki Sato şunları söyledi: “Bunun gibi bir teknoloji oyunun kurallarını gerçekten değiştiriyor ve dünyanın enerji yığınında potansiyel bir dönüşümü temsil ediyor, iklim değişikliğinin yanı sıra enerji özerkliği ve bağımsızlık konularını aynı anda ele alıyor. CHUBU, Eavor ile çalışmaktan ve dünyanın en zorlu sorunlarından bazılarının çözümünü desteklemekten heyecan duyuyor. Bu, CHUBU’nun sürdürülebilir büyüme elde etme çabalarını tanımlayan Yönetim Vizyonu 2.0 ile tamamen uyumlu olan CHUBU için önemli bir stratejik adımdır”.

Eavor Başkanı ve CEO’su John Redfern şunları söyledi: “Bu teknolojinin küresel dağıtımı için fırsat ve plan, CHUBU gibi ortaklar gerektiriyor. CHUBU’nun ortaklarımızdan ve Yönetim Kurulu üyelerinden biri olarak katılımı, teknolojimizin, ticarileştirilmesinin ve küresel ölçeklenebilirliğinin harika bir onayını temsil ediyor. Nihayetinde, potansiyeline ulaştığında, Eavor’un çözümü yalnızca dünyanın enerji arzını tamamen karbondan arındırmak için gereken eksik unsur olmakla kalmaz, aynı zamanda yerel ekonomiler için esnek, bağımsız, özerk, yerli enerji kaynakları elde etmek için bir fırsattır. Bu her şeyi değiştirir.”

Bu duyuruyla aynı zamana denk gelen Eavor, Eavor-Loop™ teknolojisini vurgulayan yeni bir video yayınladı. Aşağıdaki videoda “Eavor – The Complete Package”a göz atın:

Kaynak: ThinkGeoEnergy