Haberler

Eavor, Kanada, Alberta’daki tanıtım projesinde delme aşamasını başarıyla tamamladı

Alberta, Kanada'da Eavor-Lite (TM) projesi yerinde Precision Drilling kulesi (kaynak: video ekran görüntüsü, Eavor)
Cannur Bozkurt 27 Eyl 2019

Eavor Technologies Inc., Kanada'daki Clearwater County, Alberta'da proje yerinde, tanıtım-deneme tesisindeki (“Eavor-Lite (TM)”) sondaj faaliyetlerinin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Kanadalı Eavor Technologies Inc. (“Eavor (TM)”)) geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada sondaj faaliyetlerinin başarılı bir şekilde tamamlandığını bildirdi (“Eavor-Lite (TM)”). Şirketin Clearwater County, Alberta, Rocky Mountain House’un doğusunda bulunan proje bölgesinde, dünyada türünün ilk örneği çok yanal yatay delme kesişimi, 1 Eylül 2019’da güvenli ve başarılı bir şekilde yapıldı.

Sondaj ve Tamamlama İşlemleri

  • Certus Oil and Gas – Kiralama Sahibi ve Operatörü
  • Precision Drilling – Sondaj ve MWD İşlemleri
  • Scientific Drilling Intl.- Wellbore intersection
  • Codeco-Vanoco Mühendislik – Sondaj Denetimi
  • Shear Fluids- Sondaj Akışkan Sistemi
  • Chinook Petroleum – Kuyu Başı Jeoloji Hizmetleri
  • Big Guns Wireline Services- Kablolu Hizmetler

2 Ağustos ve 4 Ağustos 2019’da, yaklaşık 2.5 km aralıklı iki Hassas Sondaj kulesi yaklaşık olarak bir ara muhafaza noktasına dikey delme işlemlerine başladı. 2.400m (2.4km). Bu dikey bölümler bir kez kasetlenip yerine oturtulduktan sonra, her iki kulp, 156mm (6.125 ”) çapındaki sondaj deliklerinin kesin ve güvenli kuyu delikleri kesişimleri yapana kadar iki çok yanlı kuyu deliğini birbirine doğru delmeye devam etti. Çok kanallı kuyu deliği kesişimleri şimdi başarıyla kesiştiği için, sondaj kuleleri, yüzey tesisleri ve gömülü bir boru hattının montajı için kendi konumlarından hareket etmektedir. Sondaj sahalarının videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Eavor Technologies Operasyon Başkan Yardımcısı Derek Riddell: “Bu tanıtım-deneme projesinin son aşamasını güvenli, verimli, zamanında ve bütçeye uygun bir şekilde tamamlamış olmaktan çok memnun olmakla beraber, Eavor ve iş ortaklarımız şu anda 2019 yılının üçüncü çeyreğine planlanan devreye alma ile bir sonraki tesis ve boru hattı inşaat aşamamızın başlamasına odaklanmış durumda.” açıklamasında bulundu.

Eavor-Lite (TM) tanıtım-deneme tesisi, Eavor’un kendine özgü ve tescilli tasarım öğelerini yakın ticari ölçekte sergiliyor. Bu yenilikçi “Alberta’da üretilmiştir” jeotermal çözümü, “Eavor-Loop (TM)” olarak bilinen devrim niteliğinde ve benzersiz bir enerji sistemini kolaylaştırmak için mevcut petrol ve gaz sondaj teknolojisini ve uzmanlığını kullanmakta.

Paul Cairns, CBDO ise konuya ilişkin şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanından gelen pek çok delege birlikte tanıtım-deneme alanını ziyaret etti ve gezdi. Bu turlar ve toplantılar için birincil amaç, iş ortaklarına, uluslararası hükümetlere ve düzenleyicilere ve ayrıca ticari uygulamalar için potansiyel müşterilere gereken özen ve teknik incelemeye erişim sağlamaktır.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy