Haberler

Eavor, Kanada’nın jeotermal kalkınmaya olan ilgisindeki ivmeyi vurguladı

BC, Kanada, Terrace yakınları (kaynak: flickr / Dave Bezaire & Susi Havens-Bezaire, creative commons)
Cannur Bozkurt 29 May 2020

Eavor Technologies, Eavor ile lisanslama ve teknik destek anlaşmaları imzalamış olan birçok firmayı işaret ederek, jeotermal kalkınmaya artan ilgiye dikkat çekti.

Nisan sonunda, Kanada Petrol Kuyusu Sondaj Müteahhitleri Birliği (CAODC), Temiz Enerji Kanada ve Kanada Petrol Hizmetleri Birliği (PSAC), Kanada’da jeotermal gelişimi desteklemek ve işsiz kalan petrol ve doğal gaz sektörü çalışanlarına istihdam yaratmak amacı ile bir ittifak kurmak üzere bir araya geldi. (‘Jeotermal İttifak’la ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.)

Bu girişim ile Eavor, Alberta’nın 400 MWe temiz dağıtılabilir güç yaratmak ve yılda 2.000.000 ton CO2 emisyonunu ortadan kaldırmak için özel ve yabancı yatırımcılardan 4 milyar dolara kadar sermaye erişimi gerçekleşebileceğine inanıyor. Bu plan, Kanada’da dünyaya öncülük ve ulus için temiz bir gün doğumu ihracat endüstrisini temsil edebilecek bir jeotermal ekosistemi başlatabilir.

Bununla birlikte, Kanada’da jeotermal endüstrisini hızlı bir şekilde ölçeklendirme için yeni geliştiricileri ve katılımcıları pazara çekebilecek bir teşvik planı ihtiyacı mevcut. Böyle bir teşvik planının, teslim edilen değer için makul bir fiyata garantili alım sağlamak için Güç Satın Alma Anlaşmaları (PPA’lar) veya eşdeğerini içermesi gerekiyor. Bu tür teşviklerin avantajı teknoloji agnostik olmaları ve pazarın hangi teknolojilerin ve geliştiricilerin dahil olduğuna karar vermesidir.

Bu değişikliklerin beklentisiyle, bir takım jeotermal geliştiricilerin Eavor ile lisanslama ve teknik destek anlaşmaları imzalayarak pazara girme isteğini belirttiklerini bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Her lisans, Batı Kanada’daki geliştirici için belirli bir ilgi alanına odaklanacaktır.

Batı Kanada’da pazara yeni giren oyunculardan bazıları:

İstikrarlı bir jeotermal iş ortamı mevcut olduğunda, daha fazla (ve daha büyük) piyasa katılımcısının da bu gelişmekte olan sektöre katılması bekleniyor. Bu geliştiricilerin bazıları zaten niyetlerini ifade ettiler, ancak hükümetten açıklama gelmeden adım atmak istemiyorlar. Önemli olan, birçok geliştiricinin hizmet şirketleri için çok fazla iş ve temiz dağılabilir gücün hızlı bir şekilde artması anlamına gelmesi.

Kevin Krausert (CAODC Sondaj Kulesi Yönetim Kurulu Başkanı): “Kanada’da çeşitli ve büyüyen istikrarlı bir aktif jeotermal geliştiricilere sahip olmak, eğer anlamlı boyutta jeotermal alnda iş yaratabileceksek, sondaj ve petrol hizmeti sağlayan üye şirketlerimiz için kesinlikle çok önemlidir.”

Janice Tran (Kanin Energy, CEO): “Bir PPA, Alberta’ya uzun vadeli sürdürülebilir yatırım çekecek ve eyaleti jeotermalde lider olarak haritaya koyacaktır. Biyogaz ve enerji depolama sektörü gibi yeni ortaya çıkan enerji endüstrilerini hızla büyütmek için hedeflenen PPA’ların kullanılmasının ABD’de çalıştığını gördük. Bir geliştirici olarak bu durum bizi eyalette tutuyor çünkü endüstrinin hareket ettiği yere taşınıyoruz.”

John Redfern (Eavor, Başkan ve CEO): “Eavor, geleneksel jeotermal projelerin keşif aşamasının süresini, riskini ve maliyetini azaltarak çoklu geliştiricilerin erken girişini kolaylaştırdı.”

Kevin Neveu (Precision Drilling, Başkan ve CEO): “Jeotermal enerji geliştirme projeleri, işsiz petrol sektörü işçilerini yeniden aktif hale getirmek ve Batı Kanada’daki atıl petrol ve gaz sondaj altyapısını kullanmak için ideal bir fırsat. Jeotermal yatırımların PPA’lar ile makul fiyatlar çerçevesinde garanti altına alınması, emek yoğun sondaj hizmetleri sektörüne önemli fırsatlar getirecektir.”

Şef Blackjack (Küçük Somon Carmacks First Nation): “Uzun zamandır Eavor-Loop’un avantajlarını Yukon dışındaki bazı İlk Milletlerimizle (First Nation) paylaşmak istedik. Teşvik planı bunu mümkün kılabilir.”

Nathan Drader (Sunsurfce Renewables, Başkan): “Türkiye’deki son PPA güdümlü jeotermal büyümeye katılmış ve ilk elden tanık olmuş biri olarak, Kanada’da benzer bir sürece yeni bir geliştirici olarak katılmaya çok hevesliyim.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy