Haberler

Eavor Technologies, jeotermal tanıtım tesisinin inşaatına başladı

Eavor, şirket web sitesi (anlık görüntü)
Cannur Bozkurt 8 Ağu 2019

Eavor Technologies Inc., Eavor-Lite (TM) tanıtım tesisinin inşaatına başladı. Birinci ve ikinci kuyu sondajları Alberta / Kanada'da 2 ve 4 Ağustos 2019'da başladı. Teknoloji, ilk planlı kapalı döngü jeotermal sisteminin yapımında öncü adımdır.

Kanadalı Eavor Technologies Inc., tanıtım tesisinin inşaatına başladığını duyurdu (“Eavor-Lite ™”). Tesis için ilk kuyunun sondajı 2 Ağustos 2019 Cuma günü, ikincisi 4 Ağustos 2019 Pazar günü başladı. İki ay içinde açılması ve bağlanması beklenen bu kuyular, 10 Milyon $’lık Eavor-Lite™ tesisi – dünyanın ilk gerçek kapalı döngü jeotermal sistemi inşaatının ilk adımıdır.

Rocky Mountain House, Alberta yakınlarında bulunan Eavor-Lite™, Eavor’un benzersiz ve tescilli tasarım öğelerini yakın ticari ölçekte sergileyecek.

VP Operasyonlarından Derek Riddell: “Bu yaz Alberta’daki tanıtım tesisinin inşasının tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Sondaj işlemlerinin ve yüzey tesisinin bu yılın eylül ayında tam olarak tamamlayarak 2014 yılının ilk çeyreğinde ilk testlerin yapılmasını planlanıyoruz.” dedi.

Teknolojisinin bu ölçekte gösterilmesi, Eavor’un şu anda tanımlanmış olan ticari fırsatlarını evde ve dünya çapında tanıtmak için gereken doğrulamayı sağlayacaktır. Birkaç ulusal ve uluslararası kurumsal, teknik ve resmi delegasyon, yapım aşamasında gösteri sitesini ziyaret etmek ve Eavor’un teknik ekibi ve ortaklarıyla buluşmak için dacet edildi.

Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Robert Winsloe “Tesisde özel turlar ve sondaj işlemleri ziyareti, doğrudan Eavor™ ile iletişime geçerek düzenlenebilir. Tüm Dünyadan ilgileri davet ederken, turlar ve toplantıların birincil amacı iş ortaklarına ve potansiyel müşterilere ticari uygulamalarda bulunmak adına durum tespiti ve teknik inceleme için erişim sağlamaktır. Bu turlar 12 Ağustos – 15 Eylül arasında gerçekleşecek.”

Eavor-Lite ™ Tanıtım Projesi Hakkında

Kapalı devre sistemi, birkaç kilometrelik çok taraflı yatay kuyulara sahip, 2,4 km derinlikte U borusu şeklinde büyük bir kuyudan ve bölgeleri yüzeyde bağlayan bir boru hattından oluşur. İki sondaj kulesi her iki lokasyonda aynı anda çalıştırılır ve çok taraflı kuyuların derinlemesine kesişmesinde kullanılır.

Kayaç ile iletken ısı transferiyle ısı elde etmek için paralel kuyulardan su giriş kuyusunda dolaştırılır ve çıkış kuyusundan daha yüksek bir sıcaklıkta üretilir. Giriş kuyusu ve çıkış kuyusu arasındaki yoğunluk farkı, herhangi bir pompalama gücü olmadan tamamen oluşturulan termosifon ile gerçekleşir.

Tüm ilgili performans verilerini ölçmek ve sistemin optimizasyonunu sağlamak için yüzeyde bir test tesisi tasarlanmıştır. Tamamlandıktan sonra, Eavor-Lite™ tesisi, gelişmiş işletim sıvıları ve halen geliştirilmekte olan diğer işlemler için sürekli bir test tesisi olarak çalışmalarına devam edecektir.

Eavor’un Kapalı Çevrim Yalnızca-İletim Teknolojisi Hakkında

Eavor’un inovatif yeni çözümü (“Eavor-Loop™”), dünyanın ilk gerçekten ölçeklendirilebilir yeşil temel-yük gücü şekli olacak. Eavor, geleneksel jeotermal çözümlerin genişlemesini engelleyen konuların çoğunu hafifleterek veya ortadan kaldırarak bunu başarmakta.

Tamamen kapalı devre bir sistem olarak, kırılma, sera gazı emisyonları (bazı jeotermal projelerin aksine), deprem riski, su kullanımı, tuzlu su veya katı madde oluşumu ve akifer kirlenmesi yoktur. Eavor’ın sistemi, geleneksel bir radyatörün devasa bir yeraltı versiyonuna benzeyen, kapalı bir devrede çevreden izole edilmiş iyi huylu bir çalışma akışkanı sirküle eder. Ortak kayaç sıcaklıklarında, yalnızca Dünya’nın doğal jeotermal gradyanından ısı toplar.

Diğer yeşil güç çözümlerinden (örneğin rüzgar ve güneş) farklı olarak, Eavor-Loop™ aralıklı değil, bunun yerine çok ihtiyaç duyulan güvenilir bir –sürekli- temel-yük güç üretir. Geleneksel jeotermalin aksine, yüksek geçirgen akiferlerle birlikte volkanik sıcaklıklara bağlı değildir. Eavor™, jeotermal enerjinin kullanımını gerçekten ölçeklendirilebilir hale getirir ve temel keşif maliyet ve risk kaynaklarını ortadan kaldırır.

Daha fazla bilgi için www.eavor.com ve https://vimeo.com/301259525 adreslerini ziyaret edebilirisiniz.

Teşekkür

Eavor, Eavor-Lite™ tesisi için ortaklarına ve destekçilerine hem taktir hem de teşekkür etmek ister:

  • Eavor-Lite™ tesisinin sondaj bileşeni için satıcı ortağı olan Precision Drilling (www.precisiondrilling.com).
  • Shell Uluslararası Araştırma ve Üretim, Yeni Enerjiler Araştırma ve Teknoloji programı (www.shell.com) aracılığıyla, Eavor’un bu yılın başlarında alan araştırmasına katılmayı kabul etti.
  • Kanada Hükümeti, Doğal Kaynaklar Kanada’nın Temiz Büyüme Programı ve Sürdürülebilir Kalkınma Teknolojisi Kanada’sı aracılığıyla hibe fonunda 6,7 ​​milyon dolar sağlıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy