Haberler

Eavor ve Deep Capital, Avrupa ve Kuzey Amerika’da beş jeotermal proje planlıyor

Eavor-Loop kapalı döngü jeotermal sistem kavramsal modeli (kaynak: YouTube ekran görüntüsü, Eavor)
Merve Uytun 11 Ara 2022

Deep Energy Capital ve Eavor Technologies, Eavor-Loop teknolojisini kullanarak Avrupa ve Kuzey Amerika'da beş jeotermal proje geliştirmeyi planlıyor.

Yenilenebilir enerji yatırım şirketi Deep Energy Capital, LLP (“Deep Energy”) ve önde gelen ileri jeotermal teknoloji şirketi Eavor Technologies Inc. (“Eavor”), jeotermal teknolojisi Eavor-Loop’u kullanarak; jeotermal projeleri geliştirmek, finanse etmek, inşa etmek ve işletmek için işbirliği yapacaklar.

Deep Energy, Eavor’un büyüyen Avrupa ve Kuzey Amerika projerinden, 1 milyar Euro’ya kadar beş projeyi finanse edecek. Projeler, sürekli yenilenebilir enerji ve ısı sağlayacak. Temiz enerji kaynaklarının, uzun vadeli tarife garantilerinden ve sabit fiyat indirimli sözleşmelerden faydalanması bekleniyor.

Deep Energy ve Eavor arasındaki işbirliği, Eavor-Loop kapalı döngü jeotermal teknolojisinin konuşlandırılması için sermaye toplamak amacıyla yaklaşık bir yıl önce duyurulmuştu.

Eavor’un kapalı döngü jeotermal sistemleri, derin bir yer altı radyatörüne benzer şekilde, izole bir kuyu deliği ağından ısı enerjisi çıkarır. Beş kapalı döngü projesinin birlikte, en az 30 yıl boyunca yılda 2.500 GWh (termal) üzerinde temiz enerji üretmesi ve yılda 500.000 tonun üzerinde CO2 tasarrufu yapması bekleniyor. Ekim 2022’de Eavor, Geretsried jeotermal sahasında inşaatın başladığını ve Hannover’in bölgesel ısıtma ağına temiz ısı sağlamak için enercity AG ile bir Isı Satın Alma Anlaşması (HPA) imzaladığını duyurdu.

Deep Energy Yönetici Ortağı Dan Phillipson, “Eavor ile yapılan bu anlaşma, jeotermalin potansiyelini açığa çıkarıyor ve projeleri altyapı yatırımcılarının risk ve getiri profiline göre hizalayarak ölçeklenebilirliğe giden bir yol yaratıyor. Bu esnek altyapıyı inşa etmek ve topluluklara güvenilir temiz ısıtma ve güç sağlamak için muazzam bir fırsat görüyoruz” dedi.

Eavor Başkanı ve CEO’su John Redfern, “Eavor-Loop, riski azaltmada ve jeotermal enerjiyi geniş ölçekte mümkün kılmada oyunun kurallarını değiştiriyor. Elektrik gücü ve ısıtma, güvenilirlik ve emniyetle sağlanabilir. Deep Energy ile olan bu işbirliği, düşük karbonlu geleceğimizi ticarileştirmek, finanse etmek ve kilidini açmak için önemli bir adımdır,” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy