Haberler

EDC, Filipinler’de net sıfır karbon emisyonunu zorluyor

EDC jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: EDC)
Merve Uytun 28 Eyl 2021

Jeotermal enerji devi EDC, Filipinler'deki işletmeler arasında net sıfır karbon emisyonu elde etmeye yönelik çok sektörlü bir hareket başlattı.

Filipinler jeotermal enerji devi Energy Development Corp., geçen hafta yaptığı açıklamada, Filipinler’deki işletmeler arasında net sıfır karbon emisyonu elde etmeye yönelik çok sektörlü bir hareketin başlatıldığını duyurdu.

Net Sıfır Karbon İttifakı olarak adlandırılan Birinci Nesil Corp. tarafından kontrol edilen EDC, Enerji Bakanlığı’nın hükümetin katkılarının bir parçası olarak emisyonları yüzde 75’e kadar azaltma hedefi doğrultusunda ülkenin karbon nötr olma hareketine öncülük ediyor.

EDC başkanı ve baş işletme görevlisi Richard Tantoco, “Lopez Group’ta ülkedeki diğer işletmelerle ortaklıklar ve sinerjiler arayarak ‘karbondan arındırılmış ve yenilenebilir bir gelecek için işbirlikçi yollar oluşturmak’ için yeniden canlandırılan misyonumuzu eyleme geçiriyoruz” dedi.

Net Sıfır Karbon programı, ortaklara en iyi uygulamaların paylaşılması ve karbon emisyonu denkleştirme ve takibinin ölçeğinin büyütülmesi yoluyla karbon nötrlüğü elde etmek için bir yol haritası sağlamak ve ayrıca karbon emisyonları ve denkleştirmelerinin üçüncü taraf sertifikasyonunu alma konusunda yardım sağlamak için ve hatta “yeşil” finansmana erişim için stratejik olarak geliştirilmiştir.

EDC’nin yerleşik karbondan arındırma mekanizmalarıyla, ortaklar bu uygulamaları benimseyebilir ve bunları karbon dengeleme ve ayırmaya yönelik olarak kullanabilir.

Tantoco, şirketlerin çözümün bir parçası olmak ve aynı zamanda işlerini gelecekte kanıtlamak için uygulayabilecekleri üç ana strateji olduğunu söyledi. Bunlar arasında, küresel ısınmanın en büyük kaynağı olan kömüre verilen desteğin durdurulması, karbonsuzlaştırmanın kolaylaştırıcısı haline gelmesi ve işletme karbonunu nötr hale getirmesi yer alıyor.

“Dünya Kaynakları Enstitüsü, ülkelere elektrik üretiminde kömürden beş kat daha hızlı çıkmalarını tavsiye ediyor. Bunun için kurum ve işletmelerin ayaklarını yere basmaları ve kömüre hayır demeleri gerekiyor” dedi.

Net Zero Carbon Alliance’ın öncü üyeleri arasında emlak geliştiricisi ArthaLand, Lopez Group inşaat ortağı First Balfour, sürdürülebilirlik iletişim ajansı Drink, Dumaguete’deki Silliman Üniversitesi, Negros Oriental, çok uluslu şirketler Analog Devices, Coca-Cola, Knowles Electronics ve Unilever yer alıyor.

Tantoco, “Ortaklarımızın coşkulu katılımından dolayı son derece heyecanlıyız ve iklim değişikliğinin küresel zorluklarını azaltma ortak hedefimize doğru ilerlerken yerel iş sektöründe daha fazla işletmeyle çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

EDC, gelecek nesiller için yaşanabilir bir gezegene sahip olmak için her şirketin karbon ayak izini azaltması gerektiğini söyledi.

EDC, Filipinler’in yenilenebilir enerji üretiminin yüzde 40’ından fazlasını oluşturan ve yaklaşık 1.500 MW’lık kurulu kapasitesiyle ülkenin genel elektrik talebinin yaklaşık yüzde 10’unu karşılayan ülkenin en büyük yüzde 100 yenilenebilir enerji şirketidir.

1.181 MW’lık jeotermal portföyü, ülkenin toplam kurulu jeotermal kapasitesinin yüzde 62’sini oluşturuyor ve Filipinler’i dünyanın en büyük üçüncü jeotermal enerji üreticisi olarak haritaya koyuyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy