Haberler

EDC tüm zorluklara karşın üç aylık gelirlerini artırdığını bildiriyor

Bacon-Manito jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: EDC)
Merve Uytun 21 May 2021

Energy Development Corp. (EDC), salgın nedeniyle elektrik talebindeki önemli düşüşe rağmen gelirlerin arttığını bildirdi.

Filipinler’in önde gelen yenilenebilir enerji oyuncusu Energy Development Corp., rejeneratif stratejisinin şirketin salgın kaynaklı zorlukları aşmasına ve geçtiğimiz çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla gelirlerini artırmasına yardımcı olduğunu bildirdi. EDC geçen yıl elektrik talebindeki önemli düşüşe rağmen hisse sahiplerine atfedilebilen yinelenen net gelirde 9,85 milyar Pound açıkladı.

EDC başkanı ve işletme müdürü Richard Tantoco, şirketin kısa süre önce başlattığı 2020 Entegre Raporunda “2020, şirketin performansından makul bir şekilde şikayet edemeyeceğim bir yıl” dedi.

EDC, küresel COVID-19 pandemisinin ortaya çıkardığı öngörülemeyen zorluklara rağmen, 2020 yılında bir önceki yılın P22.1 milyara kıyasla P21.5 milyar P21.5 milyar FAVÖK açıkladı.

Tantoco  “Kriz meydana geldiğinde DVE’nin mali açıdan sağlıklı olması büyük bir şanstı. Başkanımız [Federico R. Lopez], ihtiyatlı bir şekilde grup şirketlerini mali disiplini uygulamaya ve borçları yönetilebilir seviyelerde tutmaya yönlendirdi. Nakit rezervlerimizi çok önceden oluşturup muhafaza edebildik” dedi.

EDC, COVID sonrası ticari canlanma beklentisiyle Bicol Bölgesi’ndeki Bacon-Manito jeotermal sahasındaki 29 MW Palayan Bayan ve Apo Dağı jeotermal sahasındaki 3,6 MW Mindanao 3 binary santralleri gibi yeni projelere yatırım yaptı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy