Haberler

Eden Jeotermal Projesi, EG-1 kuyusunun testine başladı

Eden Project, Cornwall/ Birleşik Krallık (kaynak: flickr/ Matt Brown, creative commons)
Merve Uytun 27 Oca 2022

Eden Geothermal, dört hafta sürecek kuyu programıyla, projenin ilk sondajının üretkenliğini test edecek.

İngiltere, Cornwall’daki Eden Jeotermal Projesi‘nde EG-1 kuyusu için dört haftalık bir kuyu test programı başladı. Program, kuyunun verimliliği hakkında veri toplamak için enjeksiyon ve üretim testlerinin yapılmasını içerecektir.

EG-1 kuyusunun sondajı, bildirdiğimiz gibi 5 Kasım 2021’de tamamlandı. 4.871 metre dikey derinliği ve 5.277 metre toplam uzunluğu ile EG-1, Birleşik Krallık’ta açılan en uzun jeotermal kuyusu oldu.

Daha yakın zamanda Eden Geothermal, Eden Projesi’nin biyomları, binaları ve seraları için ısı ana hattının inşaatına başladığını duyurdu. EG-1, kuyu yeterince verimli olursa, sonunda bu ısı şebekesine bağlanacaktır.

Test programı, enjeksiyon testi ve üretim testi olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır. Bu testler, kuyuyla kesişen yapıların geçirgenliğinin yanı sıra üretim bölgelerinin kuyu içi basıncını ve sıcaklığını değerlendirmeye yardımcı olacaktır. Proje ekibi ayrıca sismik izleme ağlarının, kuyu testi sırasında düşük seviyeli sismisiteyi tespit edeceğini tahmin ediyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy