Haberler

Eden jeotermal projesi ilk sondajına devam ediyor

Cornwall, Eden Project'te sondaj kulesi (kaynak: ekran görüntüsü, YouTube/
Merve Uytun 7 Eyl 2021

Eden Jeotermal projesi, planlanan hedef 4.500 metre olmak üzere, 3.755 metre derinliğe ulaşan sondajına devam ediyor.

İngiltere, Cornwall’daki Eden projesindeki jeotermal proje, şirketin twitter hesabından takip edebileceğiniz gibi ilk kuyusunu açma konusunda sürekli ilerleme kaydediyor.

Şirket şu anda 3.755 metre derinliğe kadar sondaj yaptı ve “kuyunun son bölümüne başlamadan önce, 4.000 metrede delikten taşarak ve beton kaplama ile çıkmayı” planlıyor. Web sitesinde proje, sondaj planını ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

İlk kuyusu için plan, 4.500 metre derinliğe kadar sondaj yapmak ve bu kuyuyu daha sonra Eden projesi için ısı temini için kullanmaktır.

İlk kuyu EG-1 olarak adlandırılıyor ve bölümler halinde deliniyor.

İşte sondaj planının açıklaması:

İletken bölümü, sahanın tamamlanmasının bir parçası olarak ana teçhizat gelmeden önce açıldı. Yüzeye yakın daha gevşek, yıpranmış zeminde, 32 m’de yetkin anakaya ulaşana kadar açılan daha büyük (34” – 36”) bir delik. Geniş çaplı çelik iletken boru daha sonra, herhangi bir gevşek, daha yumuşak zeminden kuyunun başlangıcını kapatmak ve stabil bir başlangıç ​​bileziği veya sondaj için “temel” oluşturmak için yerine yapıştırıldı.

Ana kule tarafından delinecek ilk bölüm, 32 m ile 240 m arasındaki 26” bölümdü. 240 m’ye ulaşmak için her biri 630 kg ağırlığında iki adet 26 inç matkap ucu kullanıldı (Eden’deki granit son derece serttir, bu nedenle belirli sayıda dönüşten sonra uçlar aşınır ve değiştirilmesi gerekir). Daha sonra dizi kuyudan ‘çıkarıldı’ (çekildi) ve bu bölüm özel çimento kullanılarak 20” muhafaza borusu yerleştirildi.

Daha sonra, 17 ½” kesit sekiz 17 ½” uç kullanılarak delindi. Bu bölüm tamamlandığında, 1510 m’de, kuyudan ‘devreye girme’ ve ‘çalışma’ ve kaplamanın betonlanması süreci – bu sefer 13 ?” çap – tekrarlandı.

Şimdi kuyunun en uzun bölümü – 12 ¼” bölümünü 12 ¼” matkap ucu kullanılarak deliniyor. 1706m’de “başlandı”: yani, kuyu yönlü olarak açılmaya başlandı, doğuda düşeyden uzağa ve Great Crosscourse fayındaki hedef bölgeye doğru saptı. Artık yönlü sondaj yapıldığına göre, kuyunun ölçülen derinliği (MD) – baştan sona toplam uzunluğu  toplam dikey derinliğinden  (TVD- kuyu yüzeyinden en derin noktaya kadar olan dikey mesafe) daha büyük olmaya başlar.

12 ¼” kuyu bölümü yaklaşık 4000 m MD’de tamamlanacaktır. Bu noktadan sonra, açık delik olarak tasarlanmış (veya belki de perfore edilmiş bir liner ile kaplanmış) 8 ½” çapındaki bölümü delmek için 8 ½” matkap ucu kullanılacaktır.

Resim: Eden Geothermal Wellbore diyagramı (kaynak: Eden Geothermal)

Kaynak: ThinkGeoEnergy