Haberler

EGEC Piyasa Raporu 2021, jeotermalin COVID sonrası yeniden canlanmasını vurguluyor

EGEC Piyasa Raporu 2021 (kaynak: EGEC)
Merve Uytun 16 Haz 2022

EGEC Piyasa Raporu 2021, jeotermal ısıtma ve soğutma sektörlerinin büyümesini ve Avrupa'nın jeotermal endüstrisine petrol ve gaz oyuncularının devam eden ilgisini vurgulamaktadır.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), 2021 yılı boyunca Avrupa jeotermal endüstrisi gelişiminin bir değerlendirmesi olan yıllık Piyasa Raporunu yayınladı. Raporun tamamına yalnızca EGEC üyeleri erişebilir, ancak Temel Bulgular özet belgesi herkes için mevcuttur.

Sanayi toparlanma

Jeotermal endüstrisinin COVID pandemisi nedeniyle yaşanan yavaşlamadan toparlanması raporun önemli bir bulgusuydu. 2021’de, jeotermal ısı pompalarının satışları ve yeni kurulumları, Fransa (%73), Almanya (%10), Avusturya (%59) ve Belçika (%35) dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde rekor büyüme seviyelerine ulaştı. Almanya ve İsveç, yıllık satışların yaklaşık yarısını oluşturarak bu pazarda hâlâ hakim durumda.

2021 yılında, 154 MWTh’den fazla yeni kapasiteye karşılık gelen 13 yeni jeotermal bölgesel ısıtma ve soğutma projesi devreye alındı. Fransa, Polonya ve İzlanda bu büyümenin dörtte üçünden fazlasını oluşturdu.

Jeotermal ısıtma ve soğutma sektöründe birkaç dikkate değer ilk yaşandı. Finlandiya’da ilk jeotermal bölge soğutma projesi devreye alındı, Polonya’daki yenilenen jeotermal endüstrisi yeni kapasite sağlıyor ve Hollanda’daki bir kağıt üretim tesisi için jeotermal ısıtmanın doğrudan kullanımı için çalışmalar başlatıldı.

Destekleyici politika değişiklikleri

EGEC tarafından uzun süredir aranan bir dizi yasal değişiklik, çoğunlukla 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarında %55’lik bir azalma sağlama hedefi nedeniyle 2021’de geldi. Yeni politikalar, risk azaltma çerçevelerini, daha etkili lisanslama ve izin verme kurallarını, yerel yönetimin yenilenebilir ısıtma ve soğutma planları üretmesi ve konut ve endüstriyel uygulamalarda yenilenebilir enerji kullanımı için güncellenmiş hedefler.

Yeni oyuncular

2021 yılı, yeni oyuncuların girişini gördü ve petrol ve gaz endüstrisinden jeotermal’e olan ilgiyi sürdürdü. Halihazırda jeotermal sektörüne girmiş olan diğer petrol ve gaz oyuncularından bazıları operasyonlarını genişletti. Bunlara E.ON gibi enerji kuruluşları, Shell, BP ve Chevron gibi petrol ve gaz şirketleri ve Baker Hughes gibi enerji hizmeti şirketleri dahildir.

Tüm Avrupa’da jeotermal gücün güçlü yanlarından yararlanan stratejik ortaklıklar kuruldu. Volkswagen ve Renault gibi elektrikli araç üreticileri, jeotermal lityum çıkarma projelerinin geliştiricileriyle tedarik anlaşmaları imzaladı. Hollanda’da çok sayıda sera ve bahçecilik şirketi jeotermal yoluyla doğrudan ısıtma için anlaşmalar imzaladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy