Haberler

El Salvador, jeotermal enerji kullanarak bitcoin madenciliği planlıyor

El Salvador'daki LaGeo'nun Ahuachapán Jeotermal Enerji Santrali (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Merve Uytun 20 Haz 2021

El Salvador, kripto para birimini yasal olarak kabul etme planlarını açıkladı ve ülkede bitcoin madenciliği için jeotermal enerjinin kullanılması çağrısında bulundu.

Dünyanın dört bir yanındaki haber kuruluşları, El Salvador’un “kripto madenciliğini %100 ucuz, yenilenebilir “Volkan” enerjisiyle güçlendirmek” istediği son hikayelerle biraz çılgına döndü. O vagona atlamadan önce, hikayenin nereye vardığını görmek için biraz beklemek istedik.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin hikayesi, bir süredir haberlerde ve bitcoin ile elektrik kartı satın alabilmekten beri gündemde.

Peki bunun El Salvador’la ne ilgisi var? Geçtiğimiz hafta, ülkenin yasa koyucuları, ülkenin Başkanı Nayib Bukele tarafından önerilen ve esasen kripto para birimini şu anda kullandığı ABD Dolarını tamamlamak için resmi bir para birimi olarak tanıyan bir yasa tasarısı lehinde oy kullandı.

Doğal olarak bu, dünyada bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin kullanımını sınırlamanın veya tamamen yasaklamanın bir yolunu bulmaya çalışan birçok hükümet olduğu için biraz heyecan yaratıyor. El Salvador’daki mevzuatın şimdi şart koştuğu şey, tüccarların ödeme olarak kripto para birimini kabul etmeleri gerektiğidir. Bu aynı zamanda vergi ödemelerini vb. genişletir. Aynı zamanda bitcoin içeren işlemler veya yatırımlar sermaye kazancı vergisine tabi olmayacaktır. Kesin ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın.

Peki bunun “volkan gücü” veya jeotermal enerji ile ne ilgisi var? Kripto para biriminin “madencilik”i çok fazla elektrik gerektiriyor ve bugün bu elektriğin çoğu hala fosil yakıtlar tarafından üretiliyor ve bu elbette dünya çapında yürütülen iklim çabalarına ters etki yapıyor. Çevreyle ilgili bu endişelerle Tesla, bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömür kullanımının hızla artmasından endişe duyuyoruz” dedi.

Dolayısıyla, eğer bitcoinler yenilenebilir enerji ile çıkarılabilseydi, resim biraz farklı görünebilirdi ve şu anda El Salvador’un önerdiği şey tam olarak bu. Şu anda ülke, elektriğinin yaklaşık %64’ünü yenilenebilir enerjiden, yani hidroelektrik, güneş ve jeotermalden elde ediyor. Bugün El Salvador’daki jeotermal enerji üretim kapasitesi, planlanan veya geliştirilmekte olan yaklaşık 110 MW’lık potansiyel ek jeotermal enerji üretim kapasitesi ile 204 MW’da bulunuyor. Ülkenin jeotermal kaynaklarının işletilmesi ve geliştirilmesi, devlete ait şirket LaGeo’ya aittir. (Kısa bir süre sonra araştırma sayfalarımızda El Salvador ile ilgili bir ülke genel bakışını paylaşacağız)

Başkan Bukele, Twitter hesabında, aslında El Salvador’un kripto para birimi madenciliği için kaynak olarak jeotermali işaret ederek, LaGeo’ya “çok ucuz, %100 temiz, %100 yenilenebilir, 0 emisyonlu enerji ile bitcoin madenciliği için tesisler” sunması talimatını verdiğini belirtti.”.

Kaynak: ThinkGeoEnergy