Haberler

El Salvador’un yenilenebilir enerjide jeotermal anahtarı

El Salvador'daki LaGeo'nun Ahuachapán Jeotermal Enerji Santrali (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Merve Uytun 23 Oca 2022

IRENA ile bir çerçeve anlaşma imzalayan El Salvador, jeotermal enerjiye odaklanarak; ülkede yenilenebilir enerjinin gelişimi konusunda büyük bir adım atıyor.

Geçen hafta El Salvador, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ile bir çerçeve anlaşması imzaladı. İki taraf, Orta Amerika ülkesinin iklim ve ekonomik kalkınma hedeflerini desteklemek ve dekarbonizasyon çalışmalarını yönlendirmek için yakın bir şekilde çalışacak. Anlaşma, IRENA’nın 12. Asamblesi sırasında El Salvador Meclis Başkanı ve Dışişleri Bakanı Alexandra Hill Tinoco ve Genel Müdür Francesco La Camera tarafından imzalandı.

El Salvador, 2020 – 2050 arasında yeni bir uzun vadeli ulusal enerji politikası uygulama sürecindedir. 2019’da ülkenin toplam enerji arzının üçte ikisinden fazlası ithal fosil yakıtlardan gelmesine rağmen, hidroelektrik, biyokütle, güneş PV ve jeotermal enerji gibi yerli yenilenebilir enerji kaynaklarına giderek daha fazla yöneliyor.

Dışişleri Bakanı Alexandra Hill , “El Salvador, IRENA’nın Orta Amerika’daki bölgesel programlarının uygulanmasında kilit bir ortak ve Küresel Jeotermal İttifak‘ta aktif bir oyuncu. Bu işbirliği anlaşması, ulusal karbondan arındırma planlarımızı destekleyecek ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanını artıracaktır. El Salvador’da jeotermal enerjinin gelişimine katkıda bulunacak ”dedi.

El Salvador, uygun fiyatlı, güvenli, verimli ve modern enerji sağlamak amacıyla hem kamu hem de özel yenilenebilir enerji projelerini teşvik etmek için yasal ortamında tarihi değişiklikler yapıyor.

Francesco La Camera, “IRENA, gezegenin her köşesinden 170’e yakın üye arasında enerji geçişi ile ilgili meseleler ve fırsatlar konusunda işbirliğini teşvik eden dünyanın en kapsayıcı enerji kurumudur” dedi. “El Salvador, yenilenebilir enerjilerin ulusal ekonomik ve sosyal kalkınma için bir ön koşul olduğunu ve bu anlaşmayla daha da güçlendirilen Ajans ile devam eden yakın ilişkilerinin, bunun gerçekten birçokları için bir enerji geçişi olduğunun kanıtı olduğunu açıkça belirtti.”

Anlaşmaya göre IRENA ve El Salvador, yakın zamanda yayınlanan Yenilenebilir Hazırlık Değerlendirmesi (RRA) kapsamında ortaya konan tavsiyelerin ve COP26’da sunulan güncellenmiş Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkıların enerji bileşeninin uygulanması için çalışacak. IRENA ve El Salvador, ülke hedeflerine ulaşmak için çalışırken finansmana uygun ulusal projeleri belirlemek için Enerji Geçişini Hızlandırıcı Finansman (ETAF) Platformu çerçevesinde de işbirliği yapacak.

El Salvador’da jeotermal enerjinin teşviki ve üretimi, kilit bir odak alanı olacaktır. Jeotermal enerji kullanımının uzun bir geleneğine rağmen, enerji üretimi veya ısıtma uygulamaları için sınırlı sayıda yeni projenin devreye alınmasıyla gelişimi son yıllarda yavaşlamıştır. Bilgi alışverişi, ulusal politika çerçevelerinde değişiklikler ve projelerin kolaylaştırılması ortaklığın temel özellikleri olacaktır.

Son zamanlarda, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, El Salvador’un ülkeyi endüstriyel bir dijital ekonomi merkezine dönüştüren bitcoin madenciliği için jeotermal kaynaklarının kullanımını teşvik edeceğini söyledi. Mecliste, Dışişleri Bakanı Alexandra Hill Tinoco ve Francesco La Camera, 2022’de El Salvador’da bir jeotermal bakanlar toplantısına ortak ev sahipliği yapmak için bir anlaşma duyurdular.

Kaynak: ThinkGeoEnergy