Haberler

Endonezya Batı Sumatra’da geliştirilecek bir jeotermal potansiyel daha olabilir

Lake Maninjau krater gölü, Batı Sumatra, Endonezya (kaynak: flickr / Indrani Soemardjan, creative commons)
Cannur Bozkurt 23 Oca 2020

1.700 MW'lık bir potansiyel ile Batı Sumatra'da, yakın tarihte hizmete giren Muara Laboh tesisinin dışında bir jeotermal gelişme ihtimali daha olabilir.

Yerel haberlerde röportaj yapılan Batı Sumatra Enerji ve Mineral Kaynakları (ESDM) Ajansı başkanı Heri Martinus, Batı Sumatra’daki jeotermal potansiyelin 1.700 MW civarında olduğunu söyledi. Jeotermal potansiyel Batı Sumatra’nın hemen hemen tüm bölgelerine yayılmış durumda ve elektrik üretimi için geliştirilebilir.

Bununla birlikte, PT Supreme Energi Muara Laboh tarafından 85 MW kapasite ile geliştirilen South Solok Regency’de potansiyeli olan alanlardan sadece bir tanesi kullanılmıştır. Heri Martinus, “2020 başında resmen faaliyete geçti” dedi. Solok Regency’de PT Hitay Daya Energi’nin 20 MW kapasiteye sahip projesi gibi diğer projeler de gecikmelerle karşı karşıya kaldı veya iptal edildi.

Hei Martinus, sahada birkaç sosyal sorun olduğu için projenin durdurulduğunu açıkladı. Heri Martinus, “Gelişmeleri beklemek için geçici olarak işleri durdurdular” diye ekledi.

Sonradan müzayede edilen ve kazanan Pasaman Regency Bonjol’daydı. Potansiyeli 60 olan Bonjol sahası açık artırma ile PT Medco Energi Internasional Tbk tarafından kazanıldı.

Dolayısıyla bölgede gelişme için daha fazla olasılık ve alan var.

Kaynak: ThinkGeoEnergy