Haberler

Endonezya, Cisolok jeotermal çalışma alanında sondaj yakında başlıyor

Endonezya, Sorik Marapi'deki sondaj kulesi - resim doğrudan hikayeyle ilgili değil (kaynak: KS Orka)
Merve Uytun 24 Eyl 2021

Gerekli izinlerin alınması ve ekipmanın tamamlanması ile Cisolok-Cisukarame jeotermal çalışma alanında arama sondajı başlamak üzere.

Geçtiğimiz hafta yerel olarak bildirildiği üzere Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM), Cisolok-Cisukarame jeotermal santrali (PLTP) için arama sondaj programının başlamaya hazır olduğunu söyledi.

Arama faaliyetleri için tüm gereksinimler karşılanmıştır. Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Maden, Kömür ve Jeotermal Kaynaklar Merkezi Başkanı Iman Sinulingga, Cisolok-Cisukarame beklentisinin jeotermal arama programı için hızlı kazanımlardan biri olduğunu söyledi.

Resmi bir açıklamada alıntılandığı gibi,   Iman, “Cisolok-Cisukarame jeotermal kaynağının potansiyelinin 20 MW’lık bir PLTP geliştirme planıyla 45 MW olduğu tahmin ediliyor” dedi.

Iman, Cisolok-Cisukarame arama projesinin sondajı başlamadan önce, partisinin Çevresel Yönetim Çabaları (UKL) belgeleri, Çevresel İzleme Çabaları (UPL) hazırladığını ve Sukabumi Regency Hükümeti’nden çevresel onay aldığını açıkladı.

Iman tarafından  “Orman alanlarında jeotermal arama uygulama gerekliliklerini yerine getirirken, Çevre ve Ormancılık alanındaki düzenlemelere atıfta bulunarak, çevre yönetiminin başlangıç ​​durumu ve yönleri dikkate alınarak UKL-UPL biçimindeki çevre belgeleri de hazırlanmıştır ” açıklaması yapıldı.

Milli Parklarda jeotermal enerji kullanımı da dahil olmak üzere toplumun refahı için elektrik sağlamak amacıyla hükümet, koruma alanlarının korunmasına da dikkat etmeye devam ediyor. “Kısmen Halimun Salak Dağı Milli Parkı’nda yer alan Cisolok-Cisukarame sahasındaki jeotermal arama faaliyetleri, bölge yönetimi ile sinerji içindeyken topluluk ihtiyaçlarını karşılamak için temiz enerji sağlamadaki atılımlardan biri” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy