Haberler

Endonezya hükümeti EV üretimi için jeotermal enerjiyi teşvik edecek

Dieng jeotermal sahası, Endonezya (kaynak: wawa-sisi.blogspot)
Merve Uytun 17 Haz 2022

Endonezya hükümeti, jeotermal enerji kullanarak karbon ayak izlerini azaltma amacıyla EV üreticilerini teşvik etmeyi planlıyor.

Endonezya hükümeti, “karbon ayak izi bilincine sahip” çok uluslu firmalardan doğrudan yabancı yatırımı (FDI) çekmek için yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreten sanayi bölgelerini teşvik ediyor.

Endonezya Denizcilik İşleri ve Yatırım Koordinasyonu Luhut Pandjaitan, Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu ile yaptığı toplantıda, Tesla’nın Batang Regency, Central Java’da bir elektrikli araç (EV) üretim tesisi kurmasını teklif ettiklerini açıkladı.

Hükümet, 400 megawatt (MW) üretim kapasitesi sağlayabileceği tahmin edilen jeotermal güç kaynaklarına yakın olduğu için konumu uygun görüyor. Devlete ait Geo Dipa Energi, bölgede jeotermal enerji santralleri işletmektedir.

Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu ile yaptığı toplantıda milletvekillerine konuşan Luhut, “Bu yeşil enerjiyi [Tesla’nın fabrikasına] kanalize edebiliriz” dedi. Endonezya, enerji dönüşümünü 20 kişilik Grubu liderliğinin odak noktası haline getirmeyi de içeren ekonomisini karbondan arındırma taahhüdü verdiği için yeni ve yenilenebilir enerji (EBT) kaynaklarını giderek daha fazla koruyor.

Batang dışında Luhut, otomobil üreticisinin geçen yıl Aralık ayından bu yana yapım aşamasında olan Kuzey Kalimantan Yeşil Endüstri Parkı’na da ilgi gösterdiğini söyledi.

Sanayi parkı, sahanın yakınında geliştirilecek hidroelektrik ve güneş enerjisi santrallerinden güç alacaktır. “Tayland [Tesla EV otomobillerinin] bir temsilcisi haline gelmiş olsa da, biz de aynısını istemiyoruz. Üretici olmak istiyoruz” dedi.

Luhut, hükümetin şirketle bir gizlilik anlaşması imzaladığını söyleyerek olası bir Tesla yatırımı hakkında ayrıntı veremedi. Ancak bakan, Musk’ın SpaceX’inin bir parçası olan uydu tabanlı internet sağlayıcısı Starlink ile görüşmelerin daha da ilerlediğini söyledi.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ve ülkenin bakanları, yerel kalkınma için yatırım çekmek için ülkenin yenilenebilir enerji sektörünü kullanmaya odaklanıyor. Hatta bazı bakanlar, yatırımları başka ülkelere yönlendirebileceğini belirterek, yenilenebilir elektrik ihracatını yasaklama fikrini bile dile getirdiler.

Kaynak: ThinkGeoEnergy