Haberler

Enel Green Power jeotermal santrallerde öngörülü bakım teknolojisi uygulayacak

Stillwater hibrit jeotermal-güneş santrali, Nevada (kaynak: Enel, video ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 5 Haz 2019

Enel Green Power Kuzey Amerika, elektrik dalgıç pompalarıyla jeotermal santrallerinde saha operasyonlarını optimize etmek için yenilikçi bir öngörülü bakım yazılımı kullanıyor.

Enel Green Power Kuzey Amerika A.Ş. ve yazılım ve nesnelerin interneti konusunda uzmanlaşmış bir ABD şirketi olan NarrativeWave, NarrativeWave’in yenilikçi öngörülü bakım yazılımını jeotermal santrallerde ve saha operasyonları optimize etmek için bir anlaşma imzaladı. Teknoloji, Kuzey Amerika’da elektriksel dalgıç pompalara sahip jeotermal santrallerde ilk defa kullanılacak.

Enel Green Power’ın İşletme ve Bakım Müdürü Stephen Pike, “NarrativeWave ile yapılan bu işbirliği, jeotermal sahalarımızdaki bakım faaliyetlerinin daha iyi planlanmasına ve tahmin edilmesine, maliyetlerin düşürülmesine ve verimliliğin artırılmasına olanak sağlayacak yenilikçi bir çözüm sunuyor. Yenilikler, devam eden operasyonel mükemmelliğimizin temelini oluşturmakta ve bunun gibi ortaklıklar sayesinde tesislerimizin performansını müşterilerimize temiz, güvenilir enerji sağlamak için en üst düzeye çıkarabiliriz.” dedi.

Enel Green Power Kuzey Amerika’nın 25 MW Cove Fort, 13,4 MW Salt Wells ve 33,1 MW Stillwater santralleri, Kuzey Amerika’daki jeotermal akışkanın çıkarılması için büyük ölçekli elektrikli dalgıç pompalar ile sıfır kayıpla enerji sağlayan daha temiz ve daha verimli bir teknoloji kullanan tek jeotermal santrallerdir. Bu pompalar, 1.700 fit yeraltında 310 derecelik akışkanda, izleme ve bakım faaliyetleri için zorlu bir ortamda, çalışabilmektedir.

Enel Green Power Kuzey Amerika mühendisleri ve enerji santrali operatörleri, geçmiş elektriksel operasyonel verilere dayanan anomali tespit modelleri kullanarak, operatörleri otomatik olarak uyaran ve daha önce operasyonel kesintileri önlemek için öngörücü O&M önerileri yapan bu elektrikli dalgıç pompa işlemlerini izleyen ve analiz eden NarrativeWave yazılımını kolayca özelleştirebileceklerdir.

Bu yazılım sayesinde, Enel Green Power Kuzey Amerika, pompaların bakım ihtiyaçlarını daha iyi tahmin edebilecek ve tespit-onarım sürecini kolaylaştıracak. Yazılım, yenilenebilir enerji şirketinin portföyünde bulunan jeotermal santrallerin operasyonel duruş süresini önemli ölçüde azaltacak, işletme verimliliğini artıracak ve işletme maliyetlerini düşürecektir.

NarrativeWave CEO’su Benjamin Decio, “Yenilenebilir enerjinin en büyük küresel operatörlerinden biri olan ve kanıtlanmış bir inovasyon lideri olan Enel Green Power ile jeotermal odaklı sorunlarında ortaklaşa çalışarakbirlikte mücadele edecek olmaktan son derece memnunuz” dedi.

Yazılım teknolojisi ilk olarak Utah, Beaver County, Utah’daki Beaver County’deki Cove Fort jeotermal tesisinde kullanıldı; burada 2016 yılında, bir jeotermal enjeksiyon kuyusuna jeneratör eklenerek jeotermal ve hidroelektrik gücü bir santralde birleştirildi. Teknoloji şimdi Nevada’da bulunan şirketin diğer iki jeotermal tesisine entegre edildi: Salt Wells ve ödüllü Stillwater üçlü hibrit santrali – ikili döngülü (binary cycle) jeotermal enerji santrali ile çalışan solar fotovoltaik ve solar termal.

Kaynak: ThinkGeoEnergy