Haberler

ENGIE Solutions, 2021 Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü’nü kazandı

Velizy-Villacoublay, Fransa'da sondaj kulesi (kaynak: Engie Solutions).
Merve Uytun 2 Tem 2021

ENGIE Solutions, bu yılki Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü'nü, jeotermal rezervuarın üretkenliğini neredeyse iki katına çıkaran çoklu drenaj teknolojisiyle aldı.

Bu yıl Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü 2021’in kazananı, yenilikçi çok kanallı sondaj kuyusu mimarisi ile ENGIE Solutions oldu, bu nedenle Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) tarafından GeoTHERM fuar ve kongresi ile birlikte yayınlandı. ENGIE Solutions tarafından geliştirilen ve Antea Group ve diğer ortaklarla birlikte inşa edilen proje, bir jeotermal rezervuarın üretkenliğini neredeyse ikiye katlayabilir.

Çoklu drenaj teknolojisi, ısı talebinin %60’ından fazlasını jeotermal enerjiyle karşılamaya hevesli, Paris- Velizy-Villacoublay’da yeni bir jeotermal bölgesel ısıtma ağı için tasarlandı. Bu, bir gaz çözümüne kıyasla 12.000 evin ısıtma ihtiyacının karşılanması ve yılda 22.800 ton CO2 tasarrufu sağlanması anlamına geliyor.

Çoklu drenajlar, bir jeotermal rezervuarı birden çok kez geçmeye izin veren teknik bir yükseliştir. Petrol ve Gaz sektöründe hali hazırda kullanılan bu yöntem ilk kez derin bir jeotermal projesinde kullanılıyor. Bu konfigürasyon, değişim yüzeyini en üst düzeye çıkarır ve bu nedenle, geleneksel bir ikiliye kıyasla genel akış hızını +%80 artırır. Bu, jeotermal santralin çok daha fazla güç sağlamasına olanak tanır.

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) Başkanı ve jüri üyesi Miklos Antics, “Bu yenilik jeotermal sektörü için sayısız gelişme fırsatı sunuyor. Tüm Avrupa’daki belediyelerde kolaylıkla tekrarlanabilmesi, rezervuar kalitesi düşük (ve dolayısıyla düşük jeotermal kapasiteye sahip) birçok alanı yeni olası hedefler haline getiriyor. Jeotermal enerjinin hala kullanılmamış olduğu düşünülürse, bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda emisyonları azaltma potansiyeli çok büyük.

ENGIE Solutions Jeotermal Direktörü Nicolas Monneyron, “Bu yenilikçi mimari, Fransız Jeotermal faaliyetlerinin geliştirilmesi için “Game Changer” olarak kabul ediliyor. 2030 yılına kadar ENGIE, zaman içinde yaklaşık 6,4 milyon ton CO2 tasarrufu anlamına gelen bu yenilikçi çoklu kanal teknolojisini kullanarak Fransa’da 10 yeni jeotermal bölgesel ısıtma şebekesini hedefliyor. Daha büyük ölçekte, çoklu kanal teknolojisi, şehirler ve bölgeler için düşük ve sabit ısı fiyatı ile karmaşık veya ince jeolojik alanlarda daha fazla jeotermal yeşil bölgesel ısıtma ağlarının geliştirilmesine olanak sağlayacaktır.

Antea Group’ta Jeotermal Uzmanı Nicolas Frechin, “Engie Solutions’a güveni için teşekkür ediyor ve öncü ruhunu takdir ediyoruz. EGEC’in bu takdiri, Engie Solutions ve Antea’yı güçlü bir şekilde içeren bir ekip çalışmasını ödüllendirir. Bu yaklaşımı daha da yaygınlaştırmak için yeni fırsatları dört gözle bekliyoruz.

Geleneğin ardından ödül, GEOTHERM Expo & Congress‘te verildi. Bu yıl etkinlik, sıhhi kısıtlamalar nedeniyle 24 Haziran’da çevrimiçi bir formatta gerçekleşti.

Her yıl olduğu gibi rekabet çok üst düzeydeydi. Finalistler şunları içeriyordu: Kuyulardaki ve borulardaki korozyonu izlemek için yeni bir elektrokimyasal tabanlı sensöre sahip AIMEN Teknoloji Merkezi (İspanya); jeotermal tuzlu sulardan lityum çıkaran ERAMET-ESG (Fransa); kapalı kömür madenlerini jeotermal bölgesel ısıtmaya dönüştüren Hunosa (İspanya); Entegre ısı pompası çözümü (E-Box) ile MegaWatt Solutions Nordic AB (İsveç); Eko-endüstriyel Jeotermal Parkı ile ON Power (İzlanda).

2021 jürisi Miklos Antics (EGEC’i temsilen Fransa), Inga Berre (Norveç, araştırma uzmanı), Sandra Kircher (Messe Offenburg’u temsilen Almanya), Fausto Batini (ETIP-DG’yi temsilen İtalya, endüstri uzmanı) ve Javier Urchueguia (İspanya, RHC-ETIP jeotermal panelini temsil ediyor).

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü, GeoTHERM Fuar ve Kongresi organizatörleri Messe Offenburg ile işbirliği içinde Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi olan EGEC’in bir girişimidir. Jeotermal enerji alanına yenilikçi ürünler, bilimsel araştırma ve proje girişimleri şeklinde olağanüstü katkı sağlayan şirketlere verilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy