Haberler

Etiyopya 17 jeotermal projenin uygulanmasını hedefliyor

Tulu Moye proje sahası, Etiyopya (kaynak: TM Jeotermal Operasyonları)
Merve Uytun 21 Eyl 2021

Jeotermal, hidroelektrik, güneş ve rüzgar enerjisi projelerinin bir kombinasyonu ile Etiyopya, Afrika'da önemli bir enerji oyuncusu olmayı hedefliyor.

Önümüzdeki 10 yıl içinde 71 temiz enerji projesine 40 milyar dolara kadar yatırım yapmayı hedefleyen büyük ölçekli bir planla Etiyopya, Afrika kıtasına elektrik sağlamada önemli bir oyuncu olmayı hedefliyor. Buna paralel olarak, ülke 2037 yılına kadar 35.000 MW kurulu jeotermal kapasiteye sahip olmayı bekliyor.

Jeotermal cephede, Rift Vadisi’ndeki Tulu Moye, Aluto Langano ve Corbetti projelerinde sömürü çoktan başladı. Ağustos 2021’de bildirdiğimiz gibi, Etiyopya Elektrik Enerjisi Şirketi için Aluto Langano’da sondaj başladı. Etiyopya, 35.000 MW’lık hedef kurulu güce ulaşmak için 17’ye kadar jeotermal projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor. Amaç, bu elektriği Doğu Afrika’da daha yaygın bir şekilde tedarik etmektir.

Bugün itibariyle, ülke yaklaşık 5.000 MW kurulu yenilenebilir enerji kapasitesine sahip ancak mevcut hidroelektrik geliştirme ile bunu ikiye katlamayı hedefliyor. Aynı zamanda, ülke önümüzdeki birkaç yıl için boru hattında 24 rüzgar enerjisi projesi ile rüzgar gelişimine bakıyor. Önümüzdeki 10 yıl için 14 güneş enerjisi projesi planlanıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy