Haberler

Etiyopya, Aluto-Langano jeotermal projesi için sondaj başladı

Aluto-Langano, Etiyopya'da sondaj kulesi (kaynak: EEP)
Merve Uytun 5 Haz 2021

KenGen, Etiyopya'daki Aluto-Langano jeotermal enerji projesinde, Ethiopian Electric Power (EEP) için resmi olarak sondaj çalışmalarına başladı.

Şirketin proje yöneticisi Mesaye Fekadu’nun bildirdiğine göre, Ethiopian Electric Power (EEP) tarafından Aluto-Langano jeotermal projesi için 30 Mayıs 2021’de sondaj resmen başladı.

Sondajın Nisan ayı ortasında yapılması planlanıyordu, ancak su temini eksikliği ve kalan diğer işler nedeniyle ertelendi.

“Şimdiye kadar, ekip bir sonraki delik bölümüne geçerken sondaj operasyonları sorunsuz ilerliyor. Tek bir kuyunun sondajının tamamlanması yaklaşık iki ay sürer. Ancak, Covid-19’un getirdiği mevcut koşullara rağmen bu süreyi kısaltmayı umuyoruz, ”dedi KenGen Genel Müdürü ve CEO’su Rebecca Miano.

Miano, KenGen’in önümüzdeki üç hafta içinde, projenin başarılı olmasını sağlamak için gazlı deliciler, yönlü deliciler ve rezervuar mühendisleri dahil olmak üzere özel sondaj hizmetleri ekibini harekete geçireceğini belirtti.

Buharlı arama kuyusu sondajı resmi olarak tüm ilgili sorunların çözülmesi ve kalan çalışmaların tamamlanması ile başlamıştır.

EEP CEO’su Ashebir Balcha, Etiyopya jeotermal programında başarılı bir dönüm noktası elde ettikleri için ekibi tebrik ediyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy