Haberler

Etiyopya’da devam eden Aluto-Langano jeotermal projesinde sondaj

Aluto-Langano, Etiyopya'da sondaj kulesi (kaynak: EEP)
Merve Uytun 29 Ağu 2021

Etiyopya'daki Aluto-Langano jeotermal projesinde planlanan 8 kuyudan ilk ve ikincisinin sondaj çalışmaları başladı.

Sondaj çalışmalarının başlaması ile Aluto-Langano jeotermal projesi hız kazandı. Proje için sondajı destekleyen Kenya Electricity Generating Company PLC (KenGen), devlete ait elektrik üreticisi Etiyopya Elektrik Enerjisi Şirketi için sekiz jeotermal kuyudan ilkinin sondaj derinliğinin 450 metreye ulaştığını duyurdu.

KenGen’in Genel Müdürü ve CEO’su Rebecca Miano’ya göre, proje için sondajın 3.000 metreye kadar ulaşması bekleniyor. Beklenen sondaj hızının günde 50 metre olması beklenirken, kalan sondajın yaklaşık iki ayda planlandığı şekilde tamamlanması bekleniyor.

KenGen, 2019’un başlarında, jeotermal sondaj hizmetleri sunmak için Shandong Kerui Petroleum Equipment Company ve Shandong Kerui Petrol Sahası Hizmet Grubu ile ortak bir sözleşme imzaladı.

Proje, sözleşme kapsamında iki konsorsiyum üyesi arasında yönetilmektedir. KenGen, sekiz kuyuyu çok daha hızlı delmek amacıyla süreci hızlandırmak için ikinci bir teçhizatı harekete geçirmek üzere bir ekip gönderdi. Geçen hafta başlayacak olan ikincisinin sondajı geçen hafta yaklaşık 40 metre derinliğe ulaştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy