Haberler

Etiyopya’daki Aluto Langano jeotermal sahasında üretim testi başladı

Aluto-Langano, Etiyopya'da sondaj kulesi (kaynak: EEP)
Merve Uytun 29 Nis 2022

Etiyopya'daki Aluto Langano jeotermal sahası için genişletme projesinin dört sondaj kuyusunda üretim testleri başladı.

Devlete ait Ethiopian Electric Power (EEP), Aluto Langano jeotermal sahasında açılan kuyular için üretim testlerinin başladığını duyurdu. Şu ana kadar açılan dört kuyunun üretim testi, her kuyu için ikişer hafta arayla yaklaşık üç ay sürecek.

Etiyopya Rift Vadisi’ndeki Aluto volkanik kompleksinde bulunan Aluto Langano, Etiyopya’daki tek jeotermal üretim sahasıdır. Saha 1990’dan beri jeotermal enerji üretiyor ancak genişleme nedeniyle kesintiye uğradı. Genişletme projesi yaklaşık 70 MW’lık ek bir üretim hedefliyor ve çoğunlukla Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA) aracılığıyla Dünya Bankası tarafından finanse ediliyor.

Aluto Langano’da sondaj, şirketin gelir çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak KenGen tarafından gerçekleştirildi. Aluto Langano’daki dördüncü kuyu, yakın zamanda bildirdiğimiz gibi, KenGen’in Etiyopya’da şimdiye kadar açtığı yedinci kuyu. Aluto Langano genişletme projesi için toplam 12 kuyu planlanıyor.

Aynı etkinlik sırasında EEP, Cibuti ve Sudan’a enerji ihracatının bu haftadan itibaren yarıya indirileceğini de açıkladı. Bu, yerel arzın sürdürülmesine yardımcı olmak ve tatil sezonunda artan talebe ayak uydurmak içindir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy