Haberler

YEVDES Projesi kapsamında GMK Enerji uzmanları jeotermal enerji eğitimleri veriyor

YEVDES teknik eğitimleri (kaynak: GMK Enerji)
Merve Uytun 29 Haz 2021

T.C Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı’nın, Avrupa Birliği finansmanıyla yürütmekte olduğu Belediyeler ve Üniversiteler için Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) kapsamında düzenlenen ve GMK Enerji’nin eğitmenliğini yaptığı jeotermal enerji eğitimlerinin 5. haftası tamamlandı.

Pandemi kısıtlamaları sebebiyle 26 Mayıs tarihinde online olarak başlayan YEVDES teknik eğitimleri, 8 Haziran tarihi itibariyle yüz yüze şekilde The Ankara Otel’de düzenlenmeye devam ediyor. Eğitim programı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamalarına ek olarak yasal çerçeve, sürdürülebilir enerji finansmanı ve enerji projeleri yönetim döngüsü gibi konuları kapsayan eğitim programına Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden belediye ve üniversite çalışanları katılıyor. Proje Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GIZ) liderliğinde konsorsiyum tarafından yürütülmektedir.

GMK Enerji uzmanları, Murat Karadaş (kaynak: GMK Enerji)
GMK Enerji uzmanları, Selim Tuna (kaynak: GMK Enerji)

Eğitimlerin jeotermal enerji bölümü GMK Enerji uzmanları Murat Karadaş ve Selim Tuna tarafından verilmekte olup, eğitimler kapsamında şu ana kadar 19 farklı gruba jeotermal enerji dersi düzenlendi. Eğitimlerde jeotermal kaynak arama süreçleri, jeotermal enerji kullanım alanları, örnek projeler ve yeni teknolojiler ile mevzuat ve ekonomik yatırım modelleri üzerinde duruldu.

Jeotermal enerji eğitimlerinde, belediye ve üniversiteler için örnek olabilecek jeotermal enerji projeleri paylaşılmakla birlikte yenilenebilir, yerli ve temiz enerji kaynağı olan jeotermal enerjinin kullanım alanlarının artması için kamu kurumlarının öncülük etmesinin önemine vurgu yapıldı. Aynı zamanda YEVDES projesi kapsamında yine GMK ENERJİ ekibi tarafından hazırlanan “İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüs alanının jeotermal enerji ile ısıtılması projesi” ile ilgili paylaşımlar yapıldı ve proje çıktılarından bahsedildi.

YEVDES teknik eğitimi, The Ankara Otel (kaynak: GMK Enerji)

Jeotermal Enerji eğitimlerini veren uzmanlardan olan Murat Karadaş, “Bizim de GIZ adına, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji eğitim notlarını ve sunumlarının bir kısmını hazırladığımız, sunduğumuz YEVDES Projesi; kamuda enerji dönüşümü için ülkemize çok önemli katkılar sağlıyor. Üniversite ve belediyelerimiz de çalışan 800 kişiye proje kapsamında eğitimler veriliyor. Pandemi koşullarında özveriyle bu projeyi yöneten ve destek olan, katılan tüm Bakanlık Ekibine, YEVDES Proje Ekibine, paydaşlara, sektör uzmanlarına çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

28 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında 6. grup katılımcılarıyla devam edecek olan YEVDES Jeotermal Enerji eğitimleri 3 hafta daha sürecektir.

Kaynak: GMK Enerji