Haberler

Exergy, enerji sektöründe yatırımlara devam edeceğini belirtti

Exergy Türkiye Türbin Enerji Teknolojileri Genel Müdürü Celal Tuğcu
Cannur Bozkurt 10 Nis 2019

Exergy Türkiye Türbin Enerji Teknolojileri Genel Müdürü Celal Tuğcu, Türk enerji piyasasında yüksek seviyede talepler olduğunu belirterek, ekonomide yaşanan sıkıntıların geride kalmasının ardından, pazarın yeniden gerçek gücü ve hareketliliğine kavuşacağını söyledi.

Türk Malı sertifikalı jeneratör üretiminde Nidec ile birlikte çalışan Exergy’nin Türkiye Türbin Enerji Teknolojileri Genel Müdürü Celal Tuğcu’nun Enerji ve Çevre dergisinde yayınlanan söyleşisinde, şirketin plan, hedef ve Ar-Ge yatırımları hakkında bilgi verdi.

Enerji santrali bileşenlerinden türbin, jeneratör ve diğer parçaların Türk Malı sertifikasına sahip olmanın, müşterilerine ilave yüzde 20’lik gelir sağladığını belirtten Tuğcu, Türk Malı jeneratörün, sağlanan bu toplam ilave gelirin üçte birini temsil ettiğini söyledi. YEKDEM çerçevesinde, 10.5 USDcent/MWh’lik mevcut baz tarifenin üzerine, bir yandan Türk Malı Exergy türbini ve bileşenleri sayesinde 13 USD/MWh’lik ek teşvik alınırken, bir yandan da Türk Malı sertifikasına sahip jeneratör sayesinde ilaveten 7 USD/MWh’lik bir teşvik alınabiliyor.

Araştırma ve geliştirmenin, Exergy’nin DNA’sı olduğunun altını çizen Tuğcu, bunun en güzel kanıtının da, bugüne kadar kazandıkları ödüller ve pazardaki algı olduğunu söyledi. Bunun ötesinde Exergy’nin bugün 20’den fazla ülkede onaylanmış ve onaylanmak üzere olan 30’dan fazla patentin sahibi olduğunu sözlerine ekledi.

Tuğcu açıklamalarına şöyle devam etti: “Ar-Ge departmanındaki arkadaşlarımız ORC sektöründeki çalışmalarını farklı yönlerde aralıksız sürdürmeye devam ediyorlar. Hedefimiz, enerji santrallerinin performans ve verimini artıracak daha da gelişmiş enerji santrali tasarımı ve yapısını ortaya çıkartmak. Günümüzde enerji santrali piyasasında en fazla sayıda farklı organik akışkanlarla çalışmayı başarabilmiş tek ORC şirketiyiz ve Ar-Ge departmanımız, ORC çevrimi teknolojimizi daha da ileriye taşımak üzere, son bilimsel gelişmeleri çok yakından takip edip, bu gelişmelere aynı hızda cevap verebilecek yetkinliğe sahip.”

Söyleşinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Exergy