Haberler

Exergy Intl ve STRABAG, jeotermal enerji konusunda işbirliği yapacak

Garching jeotermal enerji santrali (kaynak: STRABAG)
Merve Uytun 10 May 2022

İtalyan ORC tedarikçisi Exergy International ve Alman STRABAG Umwelttechnik, jeotermal enerji geliştirme konusunda işbirliği yapmak üzere anlaştılar.

Her iki şirket tarafından bugün paylaşılan bir açıklamada, İtalyan EXERGY International ve Almanya Dresden’deki tesis mühendisliği ve inşaat bölümü ile STRABAG Umwelttechnik GmbH, ORC teknolojisine sahip anahtar teslim jeotermal enerji santrallerinin geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi için geniş kapsamlı bir ortaklık üzerinde anlaştılar.

Proses tasarımından, onay yönetimine ve mühendislikten inşaata, ana ekipmanların imalatına, teslimata, montaja ve işletmeye almaya, uzun vadeli hizmet sözleşmelerine ve tesislerin işletilmesine kadar – STRABAG ve EXERGY, ORC santrallerinin anahtar teslimi inşaatı için eksiksiz hizmet yelpazesi sunmak üzere yetkinliklerini ve güçlerini birleştiriyor.

İlk amaç, Avrupa’daki jeotermal enerji santralleri için dinamik olarak büyüyen pazarlardan biri olan Almanya’da ortak projelerin geliştirilmesi ve pazar paylarının önemli ölçüde genişletilmesidir. STRABAG, çeşitli tip ve boyutlarda çevre teknolojisi sistemlerinin uygulanmasında büyük bir uzmanlığa sahiptir ve SILENOS ENERGY GmbH için Almanya Garching’da, ORC teknolojisine sahip anahtar teslimi bir jeotermal enerji santrali inşa etmiştir.

STRABAG Umwelttechnik GmbH genel müdürü Thomas Büchner, “İklim açısından nötr ve temel yük enerjisi üretimi ile bu ülkedeki enerji geçişine son derece önemli bir katkı sağlayabiliriz” diyor. Ancak, ortaklığın diğer pazarlara, özellikle de STRABAG Grubu’nun iyi olduğu orta ve güneydoğu Avrupa’ya genişletilmesi de orta vadede değerlendiriliyor.

Gelişmiş ikili jeotermal enerji santralleri alanında EXERGY, dünyanın en büyük ikinci ORC tesisi sağlayıcısıdır ve yaklaşık 450 MW kurulu güce sahip bir proje portföyüne sahip olabilir. EXERGY International Srl satış direktörü Marco Frassinetti, “Kendi geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz Radyal Çıkışlı türbinin esnekliğinden ve verimliliğinden yararlanarak olgun teknolojik yetkinliğimizi işbirliğine getiriyoruz” diye açıklıyor. “İkili teknolojideki uzmanlığımızı STRABAG’ın EPC (Mühendislik, Tedarik ve İnşaat) yetenekleriyle birleştirerek Alman pazarında büyümek için değerli bir fırsat görüyoruz”.

Kaynak: ThinkGeoEnergy