Haberler

Exergy ve GDI, Japonya’daki ORC jeotermal enerji santralleri için ortak oldu

Türkiye'deki Exergy jeotermal santralinde saha ziyareti (kaynak: Exergy)
Merve Uytun 7 Haz 2022

Exergy ve GDI arasındaki ortaklığın, Japonya'da MW ölçekli jeotermal projelerinin teslimini kolaylaştırması bekleniyor.

EXERGY International srl ve GPSS Group’un yan kuruluşu Geothermal Development & Investment Inc. (GDI), gelişmiş, yüksek verimli ORC (Organik Rankine Döngüsü) teknolojisini kullanarak Japonya’daki anahtar teslimi jeotermal enerji santrallerinin münhasır dağıtımı için bir ortaklık anlaşması imzaladı. Bu ortaklık sayesinde GDI ve EXERGY, ORC enerji santrallerinin geliştirilmesi ve tamamlanması için sistemin tasarımı ve mühendisliğinden başlayarak imalat, montaj, devreye alma ve satış sonrası hizmetlere kadar her iki şirketin uzmanlığından ve bilgi birikiminden yararlanarak kapsamlı çözümler sunacak.

EXERGY, jeotermal sektörü için enerji santrali tasarımında kapsamlı bir deneyime sahiptir ve yaklaşık 450 MWe kurulu kapasite ile dünyanın en büyük ikinci ORC ikili filosunu oluşturmaktadır. Çeşitli zorlu projeler için dünya çapında rekabetçi maliyetlerle son teknoloji özelleştirilmiş çözümler sunan EXERGY, Japonya’daki statükoya meydan okumaya hazır.

Son haberlerde, EXERGY, Filipinler’deki Energy Development Corporation için 3.6-MW Mindanao-3 ikili santrali için ORC ünitesinin tesliminden sorumluydu.

EXERGY International Srl’nin satış direktörü Marco Frassinetti, “GDI ile birkaç yıl önce başlattığımız iş ilişkisinin doğal bir evrimi olan bu anlaşmanın imzalanmasından çok memnunuz” diye açıklıyor. “Asya bölgesinin üstesinden gelmek için büyük bir yenilenebilir potansiyele sahip olduğunu bilerek, yıllardır bu önemli ticari alanın peşindeyiz. Özellikle Japonya’yı jeotermal gelişme için gelecek vaat eden bir pazar olarak görüyoruz. GDI’da, bu pazarlara yeşil teknolojilerimizi sunmak ve birlikte yaratabileceğimiz sinerjilerden yararlanarak yenilenebilir enerji projelerini başarıyla uygulamak için mükemmel bir ortak bulduk”.

GDI, yerel topluluklarla benzersiz bir şekilde ortaklaşa geliştirilen birkaç başarılı ORC tabanlı jeotermal proje ile yenilenebilir enerji santrallerinin tek elden geliştirilmesi, işletilmesi ve bakımı konusunda önemli bir uzmanlık oluşturmuştur. GPSS Grubu aracılığıyla paylaşılan bu yakın topluluk bağlarından ve uzmanlıktan yararlanan GDI, ORC teknolojisine sahip jeotermal enerji santralleri için geniş bir geliştirme hattı oluşturdu.

“GDI’nin gelişmiş araştırma, tasarım ve mühendislik yeteneklerimizle birlikte yerel paydaşlarla yakın işbirliğine odaklanan benzersiz geliştirme yaklaşımı, Japonya’nın az gelişmiş jeotermal pazarını kırmaya çalışırken EXERGY’nin teknik mükemmelliğini tamamlamamızı ve en üst düzeye çıkarmamızı sağlıyor. GDI’nin TİKA ile ortaklığı, uzun süredir birlikte çalıştığımız EXERGY ile özel bir ilişki kurmamızın kapısını açtı. Bu anlaşma, devam eden işbirliğimizi resmileştirmeye ve daha da güçlendirmeye hizmet ediyor” diyor GDI başkanı Tomofumi Ono.

Exergy ve GDI arasındaki ortaklığın, ortak MW ölçekli projelerin geliştirilmesine yol açması ve dünyanın en büyük üçüncü jeotermal kaynak potansiyeline sahip olan Japonya’da jeotermal gelişimin büyümesine katkıda bulunması bekleniyor.

GDI ve EXERGY’nin Güney ve Güneydoğu Asya ve Afrika gibi diğer pazarlardaki işbirliğinin yanı sıra atık ısı geri kazanımı ve diğer ısıyla ilgili yenilenebilir enerji uygulamaları gibi ORC teknolojisinin diğer uygulamaları için de stratejik anlaşma başlatıldı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy