Haberler

FABD, New Mexico’da başlayacak yeni jeotermal akışkandan lityum eldesi projesi

Lorsborg, New Mexico yakınındaki proje sitesi (kaynak: Home Ozcakmak)
Cannur Bozkurt 5 Şub 2020

Lityum'u jeotermal akışkandan türetmeyi amaçlayan yeni bir proje, ABD'nin New Mexico eyaletindeki Lightning Dock jeotermal santralinin yakınında başlatılıyor.

Jeotermal akışkan bağlamında lityum konusu artan bir ilgi ile büyümeye devam ediyor. ABD’de New Mexico eyaletinde de bu alanda yeni bir proje başlıyor.

Cyrq Energy’ye ait Bruce Levy (eski adıyla Lightning Dock) Jeotermal enerji santralinin yaklaşık 10 km kuzeyinde yer alan New Mexico Lityum Projesi’nin (NMLP) sahibi Parkway Minerals (ASX: PWN), önümüzdeki aylarda bu heyecan verici projeyi ayrıntılı bir şekilde test etmek istiyor.

Parkway, 6.000 km2’lik bir drenaj havzasının en alçak noktasında 40 km2’lik merkezi bir playanın kaplandığı büyük NMLP projesinin, bölgesel ısı akışı nedeniyle kaynak kayalardan ve volkanik küllerden lityum aldığını düşünüyor ve hapsolmuş akışkanda çözünmüş lityum olduğunu öngörüyor.

Parkway’in projedeki heyecanı, birikmiş bu jeotermal akışkanın nispeten sıcak olacağı beklentisinden kaynaklanıyor ve Parkway’in aMES akışkan işleme teknolojisi ile doğrudan işlem yapılmasını sağlayarak buharlaşma havuzları gereksinimini ortadan kaldırıyor. AMES teknolojisinin kökenleri, jeotermal projelerin mineral geri kazanımına bir on yıl öncesine bakıldığında, bu hiç de şaşırtıcı olmamalı. Elbette Salton Denizi ve Avrupa da dahil olmak üzere lityumun jeotermal akışkandan geri kazanılması için diğer heyecan verici fırsatları görüyoruz.

New Mexico Lityum Projesi durumunda, sondaj çok daha sığ ve bu nedenle önemli ölçüde daha ucuzdur (yüz milyon dolar, multi milyon dolar aralığı değil). Parkway nispeten iyi finanse edilirken, önümüzdeki aylarda projenin ucuz sığ matkap testini finanse etmek için bir JV ortağı arıyor. Bu heyecan verici fırsatla ilgilenen taraflar, Bahay Ozcakmak’tan Parkway Minerals MD’si ile Bahay Ozcakmak ile iletişime geçebilirler: [email protected]

Kaynak: ThinkGeoEnergy