Haberler

Fervo Energy, EBCE ile 40 MW jeotermal enerji tedarik anlaşması imzaladı

Fervo Energy CEO'su Tim Latimer (kaynak: Fervo Energy)
Merve Uytun 29 May 2022

Fervo Energy, Nevada'da yapılması planlanan 40 MW'lık jeotermal proje için, Kaliforniya’nın kamu kuruluşu EBCE ile bir enerji tedarik anlaşması imzaladı.

Bu hafta paylaşıldığı üzere, temiz enerji sağlayıcısı East Bay Community Energy (EBCE), EBCE’yi jeotermal enerjiyle donatmak için Fervo Energy ile bir ortaklık duyurdu. EBCE için bu, ilk jeotermal enerji tedarik anlaşmasıdır. EBCE, Alameda İlçesi ve on dört anonim şehir için Topluluk Seçimi Enerji programı yürüten, 1,7 milyondan fazla konut ve ticari müşteriye hizmet veren ve kar amacı gütmeyen bir kamu kurumudur.

EBCE, Kaliforniya Eyaleti’nin 2026 yılına kadar hava koşullarına bağlı olmayan, sıfır emisyonlu 1.000 MW enerji tedarik etme talimatına yanıt olarak karbonsuz enerji dağıtımını artırmak için yeni nesil bir jeotermal şirketi olan Fervo Energy’yi görevlendirdi. Bu proje , Nevada’daki Churchill County’den Kaliforniya’nın bölgesel şebekesine 40 megawatt sabit, 7/24, sıfır emisyonlu jeotermal enerji gönderecek ve 2026’nın 4. çeyreğinde çalışması bekleniyor.

Fervo Energy, daha güvenilir ve uygun maliyetli projeler sunmak için yatay sondaj ve dağıtılmış fiber optik algılama dahil olmak üzere jeotermal için çeşitli yenilikçi teknolojiler getiriyor. Bu yaklaşım, jeotermal enerjiyi eskisinden çok daha fazla yerde erişilebilir kılıyor ve yaygın bir enerji kaynağı olarak potansiyelini önemli ölçüde artırıyor.

Fervo Energy CEO’su Tim Latimer, “Jeotermal enerji, Kaliforniya’nın ve dünyanın karbonsuzlaştırma hedeflerine ulaşmak için hayati önem taşıyor” dedi. “East Bay Community Energy, müşterilerinin çıkarları doğrultusunda güvenilir, temiz elektriği ölçeklendirmede lider konuma geldi ve onlarla ortaklık yapmaktan onur duyuyoruz.”

Alameda İlçesine ve on dört anonim şehre hizmet veren EBCE, 2030 yılına kadar müşterilerine yüzde 100 temiz elektrik hizmeti sağlama hedefiyle rüzgar, güneş, hidro ve jeotermal dahil olmak üzere karbonsuz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının bir güç karışımını sunuyor.

EBCE CEO’su Nick Chaset, “Kaliforniya’daki en temiz enerji sağlayıcılarından biri olarak, portföyümüze jeotermal eklemek, hizmet verdiğimiz topluluklara esneklik ve EBCE müşterilerinin güvenebileceği bir istikrar düzeyi katıyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy