Haberler

Filipinler, jeotermal enerji pazarında “başarılı” olarak tanımlandı

Bacon-Manito jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: EDC)
Merve Uytun 25 Tem 2022

Fitch Solutions, Filipinler'in önemli kurulu jeotermal kapasitesini ve ülkeyi "başarılı” olarak nitelendirerek önemli büyüme potansiyelini vurguluyor.

Finansal bilgi hizmetleri şirketi Fitch Solutions, Filipinler’i jeotermal sektöründe daha iyi performans gösterdiği kabul edilen ülkeler arasına dahil etti. Fitch Solutions, üstün performans gösterenleri, önemli bir kapasite tabanı kurulu olan ve tahmin süresi boyunca önemli bir büyüme kaydetmesi beklenen jeotermal enerji piyasaları olarak tanımlıyor.

Fitch raporuna göre Filipinler, dünyanın en yüksek kurulu jeotermal kapasitesine sahip olmasının yanı sıra toplam yenilenebilir enerji üretiminin büyük bir bölümünü oluşturuyor.

10 yıllık tahmin süresi içinde Fitch Solutions, jeotermal gücün hidroelektrik dışında ülkenin baskın yenilenebilir elektrik üretimi kaynağı olmasını bekliyor.

Geçen yıl 1.918 MW olan toplam kurulu güçten, ülkenin 2022’den 2032’ye kadar ortalama %1.1’lik bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. 2031 yılına kadar, tahmini kurulu güç 2.145 MW olacak.

Filipinler şu anda jeotermal kurulu kapasite açısından dünya çapında 3. sırada yer alıyor. Ancak Fitch Solutions, ülkenin kanıtlanmış jeotermal rezervlerinin çoğu zaten ticarileştirilmiş olduğundan Filipinler’in 2025 yılına kadar 4. sıraya düşmesini bekliyor. Potansiyel rezervler ise daha ulaşılmaz bölgelerde.

Haziran 2018’den bu yana yeni arama araştırmaları başlatıldığı için hala iyimser olmak için neden var. Filipin makamları tarafından arama kuyularının sondajı için şirketlerle yaklaşık 10 anlaşma imzalandı. 542 MW birleşik kapasiteye sahip dört jeotermal proje, bir elektrik şebekesi etki çalışması için Enerji Bakanlığı tarafından da onaylandı.

Fitch Solutions ayrıca, Kalinga ve Malinao Dağı’ndaki sırasıyla 120 MW ve 12 MW potansiyel kapasiteye sahip jeotermal projelere ulusal öneme sahip enerji projelerinin (EPNS) sertifikasının verilmesini de belirtti. Sertifika, projeler için onay sürecini hızlandırmaya yardımcı olmak içindir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy