Haberler

Filipinler’de yerel elektrik kooperatifi, AboitizPower ile jeotermal sözleşme imzaladı

AP Renewables, Inc.'in Tiwi Jeotermal Enerji Santrali (kaynak: APRI)
Merve Uytun 27 Eyl 2021

Yerel kamu kuruluşu, Filipinler merkezli Aboitiz Power'ın yenilenebilir enerji kolu AP Renewables ile 40 MW' lık bir jeotermal temiz enerji satın alma sözleşmesi imzaladı.

Filipinler merkezli Pampanga Electric Cooperative II (PELCO II), önümüzdeki 10 yıl içinde Pampanga eyaleti için 40 MW’lık bir Cleanergy tedariki için AboitizPower ile duyurulan bir ortaklıkta daha temiz ve daha sürdürülebilir bir enerji kaynağına geçiyor.

Temmuz 2021’de imzalanan güç kaynağı anlaşması, PELCO II franchise alanı içindeki evlere ve işletmelere temiz ve yenilenebilir enerji sağlanmasına işaret ediyor.

AboitizPower ile ortaklık, PELCO II tarafından başlatılan Rekabetçi Seçim Süreci (CSP) kapsamında resmileştirildi. Teklifler ve Ödüller Komitesi tarafından kolaylaştırılan birkaç enerji şirketi, PELCO II’nin yenilenebilir enerji gereksinimlerini yerine getirmek ve “Üye-Tüketicinin memnuniyetine yönelik makul elektrik oranı sağlamak ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak” misyonunu desteklemek amacıyla CSP’ye katıldı. AboitizPower, dört ay süren bir seçim sürecinde seçilen enerji tedarikçisi olarak ortaya çıktı. Bu CSP’nin yürütülmesi, Enerji Bakanlığı’nın çeşitli güç aktörleri tarafından açık, şeffaf ve adil enerji tedarik süreçlerini destekleme hedefi ile uyumludur.

AboitizPower ve Pampanga Electric Cooperative II (PELCO II), Cleanergy ortaklığını (soldan sağa) AboitizPower Ticari Operasyonlar İş Birimi Toptan Satış Başkanı Jeffrey Estrella, PELCO II Genel Müdürü Amador Guevarra ve Joe-Mel tarafından düzenlenen bir törenle kutluyor Zaporteza, PELCO II Baş Yönetim Danışmanı.

APRI Başkanı ve Operasyon Direktörü Dennis B. Jordan, Clark, Pampanga’da düzenlenen sözleşmenin imzalanması sırasında şunları söyledi: “Bu ortaklık, AboitizPower’ın güvenilir güç kaynağı sağlamak ve operasyonlarımıza çevre yönetimini entegre etmek için çabalarken, ülkede yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etme rolünü pekiştiriyor. AboitizPower, PELCO II gibi ortakların desteği ve güveni sayesinde İş ve Toplulukları Geliştirme misyonunu yerine getirebilir ve ülke için kapsayıcı bir büyümenin direği olma sözünü yerine getirebilir.”

AboitizPower, ortaklarıyla birlikte şu anda Filipinler’in kurulu kapasiteye dayalı en büyük yenilenebilir enerji sahibi ve işletmecisidir. AboitizPower, daha sürdürülebilir operasyonlara geçmek isteyen işletmeleri ve kuruluşları desteklemeye devam etmek için önümüzdeki 10 yıl içinde Cleanergy kapasitesini 4.600 MW’a önemli ölçüde artırmaya ve 2030 yılına kadar yenilenebilir ve termal portföyleri arasında 50:50’lik bir denge sağlamaya hazırlanıyor. Bu hedef, hükümetin Filipin yenilenebilir enerji pazarını inşa etme çabalarını tamamen desteklemektedir ve küresel yenilenebilir enerji hedefleriyle uyumludur.

PELCO II Genel Müdürü Amador Guevarra da AboitizPower ile ortaklığın Pampanga eyaletinin ilerlemesini sağlamadaki değerini kabul etti.

Guevarra  “AboitizPower ile olan bu ortaklığın Pampanga’nın gelişimine katkıda bulunacağını ve ülkede yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştıracağını umuyoruz. Hükümetin Kuzey Luzon’u geliştirme çabalarının odak noktasının Pampanga’da olduğunu hepimiz biliyoruz. Teknik Çalışma Grubumuz (TWG), AboitizPower’ı en duyarlı ve uyumlu teklif veren olarak seçti ve bölgedeki haneler ve işletmeler için kalkınma projeleri için yeni RE tedarikçimiz olarak onlara sahip olmanın faydalarını gerçekleştirmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy