Haberler

Finlandiya’da, Ekim 2020’de ısı dağıtımı gerçekleştirecek pilot jeotermal proje

Finlandiya, Otaniemi'de proje sahasında sondaj kulesi (kaynak: St1)
Cannur Bozkurt 24 Nis 2020

Son sondajın tamamlanmasının ardından, Otaniemi, Finlandiya Espoo'daki St1 jeotermal ısıtma pilot projesi, Ekim 2020'de bölgesel ısıtma sistemine sürdürülebilir jeotermal ısı sağlama yolunda ilerliyor.

Bu hafta yayınlanan bir açıklamada Fin St1, Mart ayında Otaniemi’deki St1 jeotermal pilot ısıtma tesisi için sondaj aşamasının tamamladığını ve 6 km’den fazla derinliğe kadar uzanan iki jeotermal kuyunun hazır olduğunu duyurdu.

Doğal olarak anakayada ısınan su, tesis tamamlandığında bölgesel ısıtma üretiminde kullanılacak. Tesisin ısı üretimi, ısı eşanjörleri aracılığıyla doğrudan Fortum’un bölgesel ısıtma ağına yönlendirilecek ve Espoo’da ihtiyaç duyulan bölgesel ısıtmanın %10’unu karşılanabilecek. Otaniemi jeotermal ısıtma tesisinin devreye alınması için hedeflenen tarih ise Ekim 2020.

Yeraltının ısısını kullanan jeotermal ısı üretimi, Finlandiya’da yeni, emisyon içermeyen bir enerji üretim şeklidir. Sadece CO2 emisyonlarını değil, aynı zamanda geleneksel ısı üretiminden yanma sonucu oluşan küçük parçacık emisyonlarını da önemli ölçüde azaltabilir- yani kentsel hava kalitesini artırabilir.

Çevrede bölgelerde hissedilebilecek gürültü sıkıntısına yönelik çalışmalar

Çalışmalara yönelik alınan önlemler ve olası etkiler, Helsinki Üniversitesi Sismoloji Enstitüsü ile iş birliği içinde yakından izlenmektedir. Proje için, insanları veya mülkleri tehlikeye atmadan hidrolik testlerin ve stimülasyonun çok kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlayacak bir izleme sistemi kurulmuştur. Kurulan ölçüm ağı hem su akışını hem de çalışma adımlarının ana kayada derinlerde oluşabilecek mikro şokları izlemek için kullanılmaktadır. Mikro şoklar yakın bölgelerde anlık seslere neden olabilir. Ses dalgaları pencerelerde ve yapılarda da yankılanabilir, ancak insanlar için tehlike oluşturmamakta veya yapılara zarar vermemektedir.

St1’in Jeotermal Ünitesi Müdürü Matti Pentti: “Isı kuyularının sonlandırma aşamasında bölge sakinlerinde meydana gelebilecek mikro sarsıntıların neden olabileceği gürültü rahatsızlıkları için şimdiden özür dileriz. Bu, başarılı olursa, İskandinav ülkelerinde ve Avrupa’da ısının üretilme biçiminde daha geniş anlamda devrim yaratabilen, yani sıfır emisyonlu bölgesel ısıtma üretimini mümkün kılan benzersiz bir projede önemli, ancak zaman sınırlı bir adımdır.”

Daha fazla bilgi için, projenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy