Haberler

First Nation, Fort Nelson, BC, Kanada’daki jeotermal proje için 500 bin dolarlık hibe aldı

Fort Nelson, British Columbia / Kanada'daki çalışma sahası (kaynak: flickr / mfoubister, creative commons)
Cannur Bozkurt 26 Ağu 2020

Kanada, British Columbia'daki Fort Nelson First Nation, planlanan bir jeotermal projenin sürekli gelişimi için finansman olarak 500.000 CAD ile ödüllendirildi.

British Columbia hükümeti tarafından yapılan basın açıklamasına göre, iki kuzeydoğu First Nations topluluğu, British Columbia Eyaleti, Kanada Hükümeti ve New Relationship Trust arasındaki finansman ortaklığının bir parçası olarak temiz enerji projeleri için 1 milyon dolar alıyor.

BC’nin Enerji, Madenler ve Petrol Kaynakları Bakanı Bruce Ralston, “CleanBC aracılığıyla, British Columbia Yerli Temiz Enerji Girişimi (BCICEI) üzerinde, New Relationship Trust ve Western Economic Diversification Canada ile işbirliği yapıyoruz. Birlikte, B.C.’deki yerli topluluklara enerji bağımsızlığını kazanmalarına, ekonomik kalkınmayı desteklemelerine ve dizel bağımlılıklarını azaltmalarına yardımcı olacak projeler geliştirmek önemli finansman sağlıyoruz” dedi.

Finansman çerçevesinde Fort Nelson’daki Fort Nelson First Nation, jeotermal enerji üretim tesisi fizibilite ve mühendislik için 500.000 CAD (yaklaşık 380.000 USD), Chetwynd’deki Saulteau First Nation (Antlaşma 8) bir rüzgar üretim projesi ise 500.000 CAD alıyor.

Çalışma, keşif hakları 2020’nin başlarında First Nations’a verilen eski Clark Lake gaz alanındaki bir jeotermal projenin fizibilitesini araştıracak.

BCICEI’den sağlanan finansman, hidro, rüzgar, biyokütle, güneş, denizcilik ve jeotermal projeleri gibi temiz enerji üretim projelerinin planlanmasını desteklemektedir. BCICEI ayrıca enerji verimliliği projeleri ve enerji depolamayı da hedeflemekte.

BCICEI aracılığıyla topluluklara sağlanan finansman, fizibilite ve saha seçimi, çevresel inceleme, izin, proje tasarımı ve mühendisliği için kullanılacaktır. Böylece hibe, First Nations’ın temiz enerji ve enerji verimliliği projelerinin, ek finansman sağlandığında uygulama ve inşaatın bir sonraki adımına ilerlemesini sağlayacaktır.

Enerji Bakanı Bruce Ralston yaptığı açıklamada, “enerji bağımsızlığını kazanmalarına yardımcı olan ve ekonomik kalkınmayı destekleyen ve dizele bağımlılığı azaltan projeler geliştirmede yerli topluluklar için finansman önemlidir” dedi.

Şu anda, Fort Nelson çoğunlukla gazla üretilen elektriğe bağlı. Clarke Gölü sahası, jeotermal santral için potansiyel bölge olarak tanımlandı. Geoscience BC tarafından hazırlanan bir rapor, sahadaki iki alanda potansiyeli 15 MW olabilecek bir jeotermal projeyi değerlendirdi ve Ocak ayında First Nations’a 6.800 hektarı kapsayan 25 parsel arazi için kaynak arama hakları verildi.

İçine 100’den fazla doğal gaz kuyusu açılmış olan çalışma alanı, Fort Nelson’ın 14-kilometre güneydoğusundadır. Fort Nelson First Nation, sahanın potansiyelini değerlendirmek için geçen yıl Natural Resources Canada’dan 1 milyon dolar almıştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy