Haberler

First Nation jeotermal projesi, British Columbia Kanada’daki ilk iki kuyuyu tamamladı

Clarke Lake sahasındaki tören, BC, Kanada (kaynak: Ryan Dickie/ Tu Deh-Kah Jeotermal)
Merve Uytun 12 Eyl 2021

İki kuyunun başarılı bir şekilde tamamlanması ile Clarke Gölü jeotermal projesi, Tu Deh-Kah Jeotermal olarak yeniden adlandırıldı.

Kanada, British Columbia’daki Fort Nelson First Nation (FNFN), Clarke Lake sahasındaki iki jeotermal kuyunun sondajının tamamlandığını paylaştı. Kuyulardan biri, mevcut bir gaz kuyusuna yeniden girilerek ve derinleştirilerek, jeotermal enerji için yeniden geliştirildi. İki kuyu ile, bir test ikilisi, jeotermal suyun bir kuyudan ekstrakte edildiği ve diğerinden rezervuara geri enjekte edildiği numuneleri toplayacaktır. Test aşaması bu sonbaharda başlayacak; buna akış, sıcaklıklar ve su kimyası verilerinin toplanacağı 30-60 günlük bir pompa test süresi dahildir. The Nation, Kanada’nın ilk jeotermal projelerinden birini inşa etmeye bir adım daha yaklaştı.

Erken sonuçlar, gözenekli kayayı ve jeotermal rezervuardaki sıcaklıkların 120 santigrat derece olduğunu doğrulamaktadır. Numunelerin toplanması, jeotermal kaynağın daha fazla karakterizasyonunu sağlayacaktır; analiz pH, sıcaklık, basınç, gaz içeriği ve bileşimi, kaya gözenekliliği ve geçirgenliği, tuzlu su bileşimi ve daha fazlasını içerir. Bu veriler, jeotermal tesisin tasarım aşamasını bilgilendirmeye ve projenin sağlayabileceği diğer ekonomik fırsatları belirlemeye yardımcı olacaktır.

Clarke Gölü Jeotermal Projesi artık “Tu Deh-Kah Jeotermal” oldu; Tu Deh-Kah, İngilizce’de “Su Buharı” olarak tercüme edilir. AIR Communications’ın sahibi FNFN sanatçısı Kerissa Dickie, suyun ve ısının gücünü ve enerjisinin nasıl yönlendirilebileceğini ve topluluğun evlerini ısıtacak bir güç yaratmak için nasıl tasarlanabileceğini görsel olarak vurgulamak için logoyu geliştirdi.

“Tu Deh-Kah Jeotermal, gelecek nesiller için fırsatlar yaratarak Kuzey’de devrim yaratacak son teknoloji bir projedir. Fort Nelson First Nation, halkımız ve komşu topluluklarımız için canlı bir gelecek yaratmak için bu sürdürülebilir enerji projesini sürdürüyor.” — Fort Nelson First Nation Başkanı Gale, Deh Tai LP Başkanı

Tu Deh-Kah Jeotermal Logo Öğeleri:

  • Mavi, jeotermal tuzlu sudaki SUYU ve bir türbinden geçerek elektrik üretmek için buhara dönüşen sıvıyı sembolize eder.
  • Alev, jeotermal kaynaktan yayılan ısının ATEŞİNİ temsil ederken, kahverengi kir DÜNYAYI temsil eder.

Tu Deh-Kah Jeotermalinin 7-15 MW büyüklüğünde olduğu ve yaklaşık 10.000 eve güç sağlamak için yeterli elektrik sağladığı tahmin ediliyor. %100 yerli sermayeli bu yenilenebilir enerji projesi, ilerlemeye devam ediyor ve 2025’in başlarında tamamlanacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy