Haberler

Fraunhofer IEG ve RWE, jeotermal potansiyeli keşfetmek için güçlerini birleştirdi

İmza Töreni (soldan sağa): (vlnr): Belediye Başkanı Nadine Leonhardt, Fraunhofer IEG'den Dr. Rolf Bracke, Thomas Rachel, Parlamentarischer Staatssekretär im BMBF, Fraunhofer-Vorstand Dr. Alexander Kurz Dr. Lars Kulik, Vorstandsmitglied von RWE Power (kaynak : Fraunhofer IEG/ RWE AG)
Merve Uytun 14 Kas 2021

Fraunhofer IEG ve RWE, Almanya'nın Weisweiler kentindeki bir jeolojik araştırma tesisi ve gözlemevinin ısıtılmasında biir seçenek olması amacıyla güçlerini birleştiriyor.

Fraunhofer IEG (Energieinfrastrukturen und Geothermie) ve elektrik şirketi RWE, jeotermal enerjinin teknik ve ekonomik gelişiminin geliştirilmesi konusunda bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmanın bir parçası olarak – diğer hususların yanı sıra – her iki ortak da bir araştırma enerji santralinde derinliklerden ısı üretimini operasyonel hazır duruma getirmek istiyor. Weisweiler’deki RWE sahasındaki yeraltında, bu yenilenebilir enerjinin potansiyeli için kademeli olarak araştırılacaktır. Ayrıca bir jeolojik gözlemevi kurulacak. Fraunhofer, yer üstü jeo-kaynaklar için bir araştırma sitesi açıyor ve jeotermal dönüşüm teknolojileri için bir teknik merkez inşa ediyor. Fraunhofer ve RWE Power, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nda Yürütme Parlamenter Devlet Sekreteri Thomas Rachel’ın huzurunda ilgili işbirliği anlaşmasını imzaladılar.

Fraunhofer Uygulamalı Araştırmaları Teşvik Derneği adına, yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Alexander Kurz, yakında yine Weisweiler’de kurulacak olan Fraunhofer Enerji Altyapıları ve Jeotermal Enerji Enstitüsü (IEG) için anlaşma imzaladı.

Rheinisches Revier, derin jeotermal enerji için tercih edilen bir bölgedir

İki ortak, geleneksel enerji santrali konumunda ortaklaşa sürdürülebilir enerji geliştirmek istiyor. Rhenish Revier, Aachen kaplıcalarında belirgin bir şekilde kendini gösteren derin jeotermal enerji için tercih edilen bir bölgedir. Yeraltında büyük miktarlarda sıcak termal su içeren başka kaya katmanları beklenmektedir; yani Devoniyen ve Alt Karbonifer’in kireçtaşı ve resif kireçtaşı, yani yaklaşık 350 milyon yıllık kireçtaşı.

Sahadaki araştırma konuları jeotermal sistem teknolojisinin tüm yönleri olmalıdır: yüksek sıcaklıklı sondaj pompalarından elektrik üretimi, ısıtma ve soğutma için pazarlanabilir süreçlere ve işletme stratejileri. Ek olarak, malzeme ve ısı depolama işlemleri geliştirilmektedir.

1.500 metre derin keşif sondajı

RWE tarafından sağlanan sahada teknik merkezin inşasına ek olarak, bir sonraki somut adım, ortakların AB projesi DGE-ROLLOUT’un bir parçası olarak batıracağı, gelecek yıl 1.500 metre derinliğe kadar bir keşif sondajı olacak. DGE, Derin Jeotermal Enerji anlamına gelir. Jeofizik yüzey istasyonu ile birlikte, sondaj, yeraltının izlenmesi için gözlemevi oluşturur.

Jeotermal enerji yenilenebilir enerjidir

Henüz planlanmayan adımlarda, yeraltının ayrıntılı, üç boyutlu, bilimsel bir araştırması ve buna dayalı olarak, başarılı olursa sıcak termal üretecek 4.000 metreye kadar derin bir sondaj yapılması hedefleniyor. Jeotermal enerjinin avantajları; sürdürülebilirliği, bölgeselliği, temel yük kapasitesi ve düşük arazi tüketimidir.

“Yeni kurulan Fraunhofer Enerji Altyapıları ve Jeotermal Enerji Enstitüsü ile zamanımızın iki çok merkezi kilit görevi birbirine bağlı: iklim koruma ve başarılı yapısal değişim. Rheinische Revier bir enerji ve araştırma yeri olarak zaten güçlü. RWE ve Fraunhofer IEG arasındaki iş birliği ile mevcut yetkinlik kullanılıyor ve gelenek sürdürülüyor” dedi.

“Jeotermal enerji, geleceğin ısı arzında merkezi bir rol oynamak için büyük bir potansiyele sahip. Weisweiler lokasyonundaki Fraunhofer IEG ile bu alanda mükemmel araştırmalar yapıyoruz. Fraunhofer yönetim kurulu üyesi Dr Alexander Kurz, RWE ile işbirliği sayesinde, enerji geçişine ve ulusal iklim koruma hedeflerine ulaşılmasına önemli katkılarda bulunuyoruz ve Rheinische Revier’de yapısal değişim için ivme sağlıyoruz” dedi.

“Almanya’da dönüştürülen enerjinin yüzde 50’den fazlası evlerde ve sanayide ısı olarak kullanılıyor. İklimi korumak için fosil yakıtlar kömür, doğal gaz ve petrol olmadan sadece birkaç yıl içinde ısı üretmemiz gerekiyor. Jeotermal enerji ve modern ısıtma ağları, burada uzun vadede, bölgesel bilgi birikimine dayanan ve böylece kömür madenciliğinden termal madenciliğe olan boşluğu dolduran iklim açısından nötr bir enerji kaynağı geliştirebilir. Fraunhofer IEG Direktörü Dr Rolf Bracke, Weisweiler’deki gerçek laboratuvar, hem jeolojik hem de enerji yönetimi açısından tüm kuzeybatı Avrupa bölgesi için bir pilot konum olarak hizmet ediyor ”dedi.

Sahada Altyapı Hazır

Aachen-Weisweiler bölgesel ısıtma ağı ile, ısı temini için altyapı sahada zaten mevcuttur: diğer yerlerin yanı sıra Weisweiler linyit elektrik santralinden Aachen bölgesine bölgesel ısıtma sağlıyor. Ancak kömürün kullanımdan kaldırılması nedeniyle orta vadede ısı kaynağı linyitin yerini başka enerji kaynaklarına bırakması gerekir; derin jeotermal enerji bir seçenek olabilir. Teknik merkez için proje fikri, gelecekteki Rheinisches Revier bölgesinin acil Plus programının bir parçası olarak şimdiden 3. yıldıza layık görüldü. Devlet bağışçıları ile daha fazla önlem uygulama aşamasındadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy