Haberler

GDC ve Nakuru County, Kenya jeotermal ısı parkı için Mutabakat Anlaşması imzaladı

Kenya, Menengai'deki serada jeotermal doğrudan kullanım (kaynak: Helen Robinson)
Merve Uytun 7 Eki 2022

Kenya'daki GDC ve Nakuru Country, doğrudan kullanım uygulamalarında jeotermal santrallerden kalan ısıyı kullanacak bir sanayi parkı için bir Mutabakat Anlaşması imzaladı.

Kenya’nın Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC), bir jeotermal ısı parkı kurmak için Nakuru İlçesi ile bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı. Bu, kereste kurutma, süt pastörizasyonu ve tahıl kurutma gibi doğrudan kullanımlı endüstriyel uygulamalar için GDC’nin jeotermal enerji santrallerinden kalan ısıyı kullanacak bir endüstri parkı olacak.

GDC Genel Müdürü Jared Othieno daha önce yatırımcılara Menengai ve Baringo-Silali jeotermal alanlarında endüstriyel parklar kurmaları için çağrıda bulunurken, GDC’nin jeotermal doğrudan kullanım uygulamaları için pilot test yürüttüğünü de duyurmuştu. Bu yılın başlarında GDC, gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için Menengai buhar sahasında bir jeotermal spa inşa etmeyi planladığını da duyurdu.

Othieno, “Isı parkı için en önemli bileşen, buhardan çıkarılan jeotermal ısıdır” dedi. “Çok fazla ısımız var. Bu ısı kolayca elde edilebilir. Temiz ve çeşitli endüstriyel süreçleri destekliyor.”

Üretimde fosil yakıtlar yerine jeotermal buharın kullanılması, GDC’yi Kenya’nın enerji geçiş stratejisinde hayati bir bileşen olarak konumlandırıyor ve Kenya’yı yeşil enerji arayan şirketler için daha çekici bir yatırım hedefi haline getirebilir.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2050 yılına kadar Net Sıfır: Küresel Enerji Sektörü için Bir Yol Haritası başlıklı ayrıntılı bir raporda, 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmanın bir yolu olarak 2025’ten sonra fosil yakıtlı kazanların satışını caydırıyor. Gerçekten de Kenya’da, Endüstriyel kazanları ısıtmanın geleceği, şüphesiz Menengai gibi yerlerde şekillenen jeotermal enerji ve teknolojinin mükemmel karışımından geçecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy