Haberler

GEAA, Birleşik Krallık Parlamentosu’nun jeotermal soruşturmasına yazılı kanıt sundu

Birleşik Krallık Parlamentosu (kaynak: Michael D Beckwith / fiske, Creative Commons)
Merve Uytun 13 Eyl 2022

Jeotermal Enerji Geliştirme Derneği (GEAA), Birleşik Krallık Parlamentosu'nun jeotermal konusundaki soruşturmasına ve Birleşik Krallık'ın Net Sıfır'a geçişindeki potansiyel rolüne yanıt verdi.

Bu yılın başlarında, Birleşik Krallık Parlamentosu Çevre Denetim Komitesi ile birlikte, bildirdiğimiz gibi, Birleşik Krallık’ın net sıfıra yolculuğunda jeotermal teknolojilerin oynayabileceği rol hakkında bir soruşturma başlattı. Parlamento, soruşturmanın bir parçası olarak bir dizi soruyu cevaplamak için yazılı kanıt sunumlarını istedi. Buna cevaben, Jeotermal Enerji Geliştirme Derneği (GEAA) bu bağlantıda görüntülenebilecek yazılı kanıtlar sunmuştu.

GEAA tarafından sunulan yazılı kanıtlar, kanıt çağrısı belgesinde belirtilen iki soruyu yanıtlamaya odaklanıyor:

Birleşik Krallık’ın net sıfıra geçişinde jeotermal teknolojiler nasıl bir rol oynayabilir?

Birleşik Krallık’ta operasyonel jeotermal teknolojilerin konuşlandırılmasında hangi engeller (teknolojik, düzenleyici veya başka türlü) var?

Yazılı ilerleme, Birleşik Krallık’ın ısı talebine maliyet açısından rekabetçi, düşük ila sıfır karbonlu, temel yük çözümleri sağlamada jeotermalin değerini vurgulamaktadır. Kapalı devre sistemler ve petrol ve gaz kuyularının yeniden kullanılmasına yönelik teknoloji gibi son yenilikler de, yararlanılabilecek jeotermal sistemlerin artan kapsamını vurgulamak için vurgulandı.

GEAA, Birleşik Krallık’ta jeotermal teknolojilerin konuşlandırılmasının önündeki çeşitli engellerden bahsediyor. Jeotermal potansiyelin bilinmemesi, sektöre sınırlı yatırım yapılmasına neden oldu. Dernek, Birleşik Krallık Hükümetine, hızlı ilerlemesini sağlamak için fosil yakıtlar, rüzgar ve güneş sektörlerine verilen hibe ve sübvansiyonların aynısını jeotermal için de vermesini rica ediyor. GEAA ayrıca teknolojik rakiplerin gerisinde kalmamak için Ulusal Jeotermal Merkezi kurulması çağrısında bulunuyor.

Jeotermal ısı ve güç için açıkça tanımlanmış herhangi bir Birleşik Krallık düzenleyicisi olmadan, GEAA, Birleşik Krallık’ın düzenleyici durumunda acil ve temel bir değişiklik çağrısında bulunuyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy