Haberler

GEL, İngiltere, Penhallow’daki jeotermal projeyi onayladı

Truro Katedrali, Truro, Birleşik Krallık (kaynak: Robert Pittman / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 26 Eyl 2022

Yerel endişeleri ele aldıktan sonra, Jeotermal Mühendislik Ltd., Penhallow, İngiltere'de bir jeotermal enerji projesi geliştirmek için onay aldı.

İngiltere merkezli Jeotermal Mühendislik Ltd.’ye (GEL), Cornwall Konseyi’nin stratejik planlama komitesi tarafından Truro yakınlarındaki Penhallow’da bir jeotermal proje geliştirme izni verildi. Mevcut plan, proje alanında iki jeotermal kuyu açmak ve üç yıl içinde bir elektrik santrali inşa etmektir. Bu muhtemelen GEL’in Cornwall için duyurduğu dört yeni jeotermal projeden biri.

Projeyle ilgili endişeler bölge sakinleri, bucak meclisi ve Cornwall meclis üyesi tarafından dile getirilmiş olsa da, GEL bu endişeleri ele aldı. Daha spesifik olarak, endişeler, sondaj ve elektrik santralinin çalışmasından kaynaklanan gürültünün yanı sıra sismik rahatsızlık ve su kaynağının kirlenmesi riskiyle ilgiliydi.

Planlama görevlisi Tim Warne, jeotermal santrallerde sismik aktivite riskinin çok düşük olduğunu ve bunların kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu söyledi. United Downs’daki Eden Project’te mülkleri veya çevreyi etkilemeyen kaydedilen sismik olaylar örneğinden bahsetti. Warne ayrıca maden çıkarma için taş ocaklarında patlatmanın çok daha güçlü olduğunu açıkladı.

GEL ayrıca tesisten gelen gürültüyü azaltmak için akustik bir çit inşa etmeyi kabul etmişti.

GEL Direktörü Ryan Law, şirketin Redruth yakınlarındaki United Downs sahasından henüz herhangi bir jeotermal enerji üretmediği yönündeki eleştirileri de ele aldı. Bu doğru olsa da Law, gecikmelerin pandemiden kaynaklandığını ancak elektrik santralinin bu yıl inşa edilmesinin beklendiğini açıkladı. GEL’in Penhallow projesinin güç ve ısı üretmede başarılı olacağından %100 emin olduğunu da sözlerine ekledi. Penhallow’da bir jeotermal proje geliştirme kararı, iki yıllık saha konumlandırma çalışmasının ve 50 milyon sterlinlik yatırımın sonucuydu.

Law ayrıca, projenin yalnızca iklim acil durumunun hafifletilmesine ve enerji maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda yerel bölge için yüksek vasıflı ve yüksek ücretli işler yaratacağını da belirtti.

Cornwall konseyi John Fitter, GEL’in projeyle ilgili öne sürülen endişeleri nasıl ele aldığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Teknolojinin kendisine gelince, kanıtlanmadığı öne sürüldü, ancak sürekli bir enerji kaynağı ürettiğinin kanıtlandığına inanıyorum. Bu, güneş parlamasına veya esen veya gaz kaynağından gelen rüzgara tabi değildir. Bu sürekli olacak ve orada olacak ve ulusal arzımızın hayati bir bileşeni olacak.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy