Haberler

Geo Dipa için jeotermal pilot optimizasyon ünitesi kuruldu

Mannvit'ten Thorsteinn Sigmarsson, Dieng, Endonezya'da (kaynak: video ekran görüntüsü, Mannvit/ Geo Dipa)
Merve Uytun 20 Eyl 2021

Yakın zamanda başlatılan bir pilot su arıtma tesisi projesinde, Endonezya'daki Dieng jeotermal tesisinin planlanan genişleme sahasındaki silika yatakları ele alınmaktadır.

Endonezya’da, İzlandalı mühendislik grubu Mannvit, Endonezyalı ortağı CBN, Kemía ve İzlanda GeoSurvey (ÍSOR) ile işbirliği içinde, PT Geo Dipa Energi’nin geçmişteki jeotermal operasyonlarının planlı bir şekilde genişletilmesine hazırlık olarak bir jeotermal pilot optimizasyon ünitesinin inşası üzerinde çalışıyor.

Bu yaz, jeotermal enerji santrali Dieng 2’nin inşaatı başlamadan önce silikon birikintilerini azaltmak için jeotermal suyun arıtılmasını test etmeyi amaçlayan deney istasyonu faaliyete geçti. İzlandalı danışmanların rolü, tasarım, üretim, işletme ve eğitim dahil olmak üzere tesisin işletilmesi için eksiksiz bir çözüm sağlamaktır.

Dieng’de bulunan istasyonun tasarımı ve kurulumunda kapsamlı bir şekilde çalışmış olan bir jeotermal uzmanı olan Mannvit’ten Thorsteinn Sigmarsson’a göre, deney istasyonunun işletilmesi parlak bir şekilde başarılı olmuştur. Halihazırda yürürlükte olan Dieng 1’in çalışması silikon birikintilerinden önemli ölçüde etkilenmiştir, bu nedenle Geo Dipa Energi, enerji santralinin bir sonraki aşamasını tasarlamadan önce İzlanda’dan danışmanlık grubunu kendisine katılmaları için aldı. Mannvit’in Endonezya, Jakarta’da bir ofisi bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy