Haberler

Geoscience BC, Kanada’daki Kootenay Gölü jeotermal projesinin modelini geliştiriyor

Kootenay Lake, British Columbia, Kanada (kaynak: Mari Smith / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 27 Şub 2023

Geoscience BC, Kanada, British Columbia'daki Kootenay Gölü jeotermal projesinde en uygun yer olarak Crawford Creek bölgesini belirledi.

Geoscience BC tarafından yapılan bir araştırma, Kanada, British Columbia’daki Kootenay Gölü jeotermal projesinde gelişme için en uygun alanı belirledi.

2022 yazındaki saha çalışmasının ve Geoscience BC tarafından finanse edilen laboratuvar analizlerinin ardından araştırmacılar, jeotermal potansiyeli belirlemeye ve gelecekteki olası bir araştırma aşamasının bir parçası olarak test sondajı için hedef alanları belirlemeye yardımcı olmak için jeolojik, jeokimyasal ve jeo-uzamsal verileri inceledi. Sonuçlar, Kootenay Gölü’nün doğusundaki bölgenin potansiyel bir jeotermal kaynak olabileceğine dair daha önce sahip olunan görüşlere bilimsel destek sağlıyor.

Alan, jeotermal sıvıları yüzeyin derinliklerinden yukarı çıkarabilecek kaplıcalar ve derine oturmuş faylarla ilişkilidir. Bu özelliklerin etrafındaki alan, ölçülen ana kaya yapıları, yüzey sularından numune alma ve gerçekleştirilen drone tabanlı uzaktan algılama ile bu çalışmanın odak noktasıydı.

Sonuçlar, yeraltı jeotermal rezervuarının potansiyel akış oranlarını modellemek için daha fazla çalışma için en uygun alan olarak, Orebin Deresi Fayına bitişik olan Crawford Creek kaplıcasını ve vadisini belirledi.

Bu bilgileri endüstri, düzenleyiciler, Kootenay Gölü bölgesindeki topluluklar ve Yerli gruplarla paylaşarak, potansiyel bir yerel, temiz ısı veya enerji kaynağı geliştirmek için kullanılabilir.

Geoscience BC Müdürü, Enerji ve Su, Randy Hughes şunları söyledi: “Saha çalışması ve Geoscience BC tarafından finanse edilen laboratuvar analizi ile elde edilen verileri analiz etmek, bölge için bir jeotermal model geliştirmeye yönelik önemli bir adımdı. Alanlar ancak bu araştırma yoluyla etkili bir şekilde önceliklendirilebilir.”

Proje ayrıca Central Kootenay Bölgesel Bölgesi, Kanada Kolejler ve Enstitüler ve Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi – NSERC tarafından finanse edildi.

Geoscience BC ayrıca Garibaldi Volkanik Kuşağı’nın bir parçası olan Mount Meager ve Mount Cayley’de bir jeotermal değerlendirme projesi üzerinde çalışıyor. 2022’de, Cayley Dağı’nda saha çalışmaları ve planlanan bir jeofizik araştırma hakkında rapor verdik.

Bilgiye erişim

Raporları ve haritaları görüntülemek için proje sayfasını ziyaret edebilir veya Geoscience BC’nin Earth Science Viewer çevrimiçi haritalama uygulamasını kullanabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy