Haberler

GreenFire Energy, ‘Amerikan Yapımı Jeotermal İmalat Ödülü’nün ilk turunu kazandı

Amerikan Yapımı Jeotermal İmalat Ödülü (kaynak: DOE/ NREL)
Cannur Bozkurt 4 Kas 2020

GreenFire Energy, şirketin termal yönlendirmeli pompası ile ABD DOE'nin ‘Amerikan Yapımı Jeotermal İmalat Ödülü’nün ilk turunu kazanan şirketlerden biri oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Enerji Bakanlığı’nın (DOE) ‘Amerikan Yapımı Jeotermal İmalat Ödülü’’nün ilk tur kazananları arasında, Ekim 2020’de açıkladığı üzere, GreenFire Energy de var.

Ödül, Jeotermal Kaynak Konseyi’nin (GRC) 2020 Sanal Yıllık Toplantısı ve Fuarı’nda verildi. GreenFire Energy’nin “İnovasyon: Jeotermal Enerji Çözümlerini Genişletme” başlıklı sunumu, uygulanan üretim tekniklerini kullanan bir termal yönlendirmeli pompanın geliştirilmesini önermektedir. Yenilik, birçok büyük ölçekli pompalama uygulamasında elektrik gücü tüketimini azaltacaktır. Verilen ödül, ilk yeniliğin tanınması için finansman ve ürünün daha fazla geliştirilmesi için teşvikler sağlamaktadır.

Kara ve açık deniz petrol sahalarında ve jeotermal projelerde büyük hacimlerde sıvının taşınması, enerji yoğun pompalama gerektirir. Kuyu içi dalgıç pompaların verimsizliği ve güvenilmezliği, yüksek elektrik faturalarına, önemli sera gazı emisyonlarına ve önemli ölçüde arıza süresine neden olur. Buna karşılık, GreenFire Energy’nin termal yönlendirmeli pompası, sera gazı emisyonu olmadan sıvıları hareket ettirmek için elektrik kullanmak yerine doğrudan jeotermal enerjiden yararlanacak. Ayrıca, termal yönlendirmeli pompalar kablo hattının kolay alınması için tasarlandığından ve ısıya duyarlı elektronik parçalara bağlı olmadığından, pahalı arıza süreleri önemli ölçüde azalacaktır.

GreenFire Energy Inc. CEO’su Joseph Scherer: “ABD Enerji Bakanlığı’nın Amerikan Yapımı Jeotermal Ödülünü kazanmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. GreenFire Energy, temiz enerji inovasyonunun ön saflarında yer almaktan gurur duymaktadır. Termal yönlendirmeli pompa, bazı çalışma sıvılarını kapalı döngü jeotermal enerji sistemlerimizde hareket ettiren termosifon prensibini kullanır. Ancak hem jeotermal hem de petrol ve gaz endüstrilerindeki uygulaması, fosil yakıtlardan temiz jeotermal enerjiye geçişteki öncü rolümüzün ve bağlılığımızın altını çiziyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy