Haberler

GreenFire Energy, Stanford Jeotermal Çalıştayında kapalı döngü projesi sunuyor

Coso kuyusu, Kaliforniya (kaynak: GreenFire Energy)
Cannur Bozkurt 21 Şub 2020

Stanford Jeotermal Çalıştayında, GreenFire Energy, Coso Jeotermal Sahasında Süperkritik CO2 Kullanan Kapalı Döngü Tatbikat Projesini Sunacak.

GreenFire Energy Inc. CEO’su Joseph Scherer ve Şef Modelleme Mühendisi Alvaro Amaya,  10-12 Şubat 2020 Stanford Jeotermal Çalıştayında “Coso Jeotermal Sahada Süperkritik CO2 Kullanan Kapalı Döngü Tatbikat Projesi” üzerine son çalışmalarını sunacağını duyurdu.

GreenFire Energy, farklı çalışma akışkanlarıyla kapalı devre tasarımı kullanan bir jeotermal güç çevrimi geliştirdi. Bu sistemin deneysel tatbikatı, mevcut bir kuyuya indirilen kuyu içi kapalı devre ısı değiştiricisinde devridaim edilmiş süperkritik karbondioksit (sCO2) ile Coso Jeotermal Alanında gerçekleştirildi. Bu çalışmada, sCO2 sirküle edildi ve kuyu bununla farklı akış hızlarında ve akış ayarlarında buhar üretti. Sunumun temel amacı, GreenFire Energy’nin süperkritik CO2 proses modelleme varsayımlarını doğrulamak ve kapalı döngü jeotermal teknolojisinin çeşitli operasyonel koşullar altında ısı ve güç üretim potansiyelini ortaya koymaktı.

Stanford Jeotermal Çalıştayı, jeotermal rezervuar çalışmalarına ve geliştirmelerine dahil olan mühendisleri, bilim adamlarını ve yöneticileri bir araya getirerek jeotermal kaynakların araştırılması, geliştirilmesi ve kullanımı hakkında fikir alışverişi için bir forum oluşturmak ve ilerlemenin hızlı ve açık bir şekilde raporlanmasını sağlamak amacını taşıyor.

GreenFire Energy CEO’su Joseph Scherer, “Bu araştırma belgesi önemlidir, çünkü GreenFire Energy’nin süperkritik CO2 ile kapalı döngü jeotermal teknolojisini kullanarak enerji üretimi potansiyelini göstermektedir. Uluslararası jeotermal uzmanlarıyla birlikte Stanford Jeotermal Çalıştayı’nda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

GreenLoop teknolojisi, ABD Enerji Bakanlığı ve Kaliforniya Enerji Komisyonu tarafından sağlanan hibelerle geliştirilmiştir. Teknoloji, ABD Ulusal Laboratuvarları, büyük üniversiteler ve çok sayıda bilimsel disiplindeki seçkin uzmanlarla birlikte yürütülen yıllarca süren araştırmaların sonucudur. GreenFire Energy Emeryville, California, ABD’de yer almaktadır. Daha fazla bilgi için www.greenfireenergy.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy