Haberler

Güney Peru’da jeotermal kalkınma için zorluklar devam ediyor

Arequipa, Peru şehir manzarası (kaynak: flickr/ Reflectification, creative commons)
Merve Uytun 23 Ağu 2021

Büyük fırsatlara rağmen, Güney Peru'da planlanan jeotermal kalkınma konusunda Hükümetin ilgisizliğinden kaynaklanan zorluklar devam ediyor.

Diario Correo’nun bir makalesinde diğer birçok ülke gibi, Peru da iklim değişikliğiyle mücadele etmenin yollarını aradığını ve bu nedenle sera gazı emisyonlarını azaltmanın bir yolunu aradığını belirtiyor.

Güneybatı Peru’da bir bölüm ve bölge olan Arequipa da ciddi sonuçlara maruz kalacak, ancak bu değişime biraz katkıda bulunmak için, biri jeotermal enerji tarafından üretilen, bol miktarda bir kaynak olan diğer enerjilerin üretimine bakmak gerekiyor. Bölgede, özellikle yaylalarda ve kullanımı bölgenin enerji matrisinin bir kısmında değişikliğe izin verecektir.

Enerji Geliştirme Şirketi Peru Ülke Başkanı Franklin Acevedo  “Jeotermal teknolojisinin dünyada 100 yılı aşkın bir geçmişi var, süreç basit, üç aşamaya ayrılıyor, ilki yeraltında 1,5 ile 2 kilometre arasında olan yüksek sıcaklıkta buhar bulunan jeotermal rezervuarda sondaj yapmak; ikinci adım akışkanı bir boru aracılığıyla bir jeneratöre salmak ve elektrik üretmek. Üçüncü adım, buharın soğutulması ve yeniden enjekte edilmesi. Bu kapalı, sürdürülebilir ve yenilenebilir bir süreçtir”  diyor.

Devam eden proje

Şu anda, bu jeotermal enerji projelerinden biri Caylloma ilinde, özellikle Cabanaconde bölgesinde geliştirilmekte olup, proje ilk etapta 385 bin eve güç sağlayacak 100 MW’a izin verecek, bu süreçte 530 milyon ABD doları yatırım yapılabilir ve gelecekte enerji üretimi 500 MW’a ulaşabilir.

Ancak projenin zorlukları var, Filipinler merkezli jeotermal işletmecisi ve geliştirici Energy Development Corp. (EDC) Ülke Başkanı Francklin Acevedo, pandemi nedeniyle bölge sakinleriyle olan sosyal iletişimin kesildiğini ve önümüzdeki aylarda bu işe yeniden başlamak ve işlerin doğrudan ve dolaylı olarak üretilmesine olanak sağlayacak çalışmaları yürütmeyi umduklarını belirtti.

Ancak şu anda en büyük zorluğu, hükümetlerin çevreye duyarlı ve gelecekte iklim değişikliği nedeniyle ülkenin güneyinde bir enerji krizinden kaçınmasını sağlayacak bu projeleri yürütmeye çok az ilgi göstermesidir.

Acevedo  “Hükümet kararı gerekiyor. Bugün bir jeotermal enerji santrali kurmak 7 yıla kadar sürebilir. Önümüzdeki yıldan itibaren ülkemizde elektrik tüketimi için dizel yakmaya başlayacağımızı belirten teknik raporlar olmasına rağmen, söylemedikleri büyük bir sorun var, bu tarifelerin fiyatını artıracak. ” diye işaret etti.

Değiştirmek

Ülkedeki ve Arequipa’daki ekonomik matrisin değişmesi gerekli, %90’dan fazla petrole bağımlı olan ve daha fazla kirlilik yaratan bir ülkeyiz, çevre dostu enerji kaynaklarının girişi gerekli, ancak uzman için bu geçiş doğal gaz gibi diğer kaynaklarla eşit düzeyde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ek olarak, ülkenin güneyindeki elektrik üretimine, daha fazla üretime izin verecek ve kullanıcıların tüketim fiyatını azaltacak güneş ve rüzgar gibi diğer enerjiler de eklenmelidir.

Bu haftaki başka bir makalede, Peru Enerji Bakanı Ivan Merino, jeotermalde bazı zorluklara işaret ederken yenilenebilir enerjiyi genişletme vizyonunu vurguladı. Yani 1997’de bir Jeotermal Yasası onaylanmasına rağmen, hükümetin hala “bundan kimin sorumlu olacağını bulması gerekiyor. Diğer özel ve kamu petrol şirketlerinin yaptığı gibi, PetroPeru içinde uzmanlaşmış bir ajans veya muhtemelen yeni bir yenilenebilir enerji bölümü oluşturabiliriz.

Kamu-özel ortaklığına veya farklı türde bir uzun vadeli ortak girişime karşı değiliz. Kullanılabilecek birçok format var. Ülke için istediğimiz, gelecekte enerji güvenliğini sağlayacak yenilenebilir kaynaklardan oluşan bir sepet.”

Peru’da jeotermal kalkınmada yapılmaya hazır büyük yatırımları geliştirmeyi ve desteklemenin bir yolu olmalı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy