Haberler

Hawaii’de bulunan Puna jeotermal tesisinin hasar ve gelir kaybı için sigorta ödeme yapacak.

Puna Jeotermal Girişim'in jeotermal santralinin yakınında açılan çatlaklar (kaynak: USGS)
Cannur Bozkurt 29 Ağu 2018

Ormat Teknoloji, Hawaii'nin Büyük Adasındaki Puna Jeotermal Tesis sahasındaki lav akıntıları nedeniyle meydana gelen zarar gelir kaybının ve zararın bir kısmının sigorta tarafından ödeneceğini duyurdu.

Büyük Hawaii Adası’ndaki jeotermal enerji santralinin çoğunluğunun sahibi olan Ormat Teknolojileri, Üç aylık ve yarım yıllık  yatırımcı raporları sonuçlarına göre  santralin çalışmadığı ilk 30 günlük zaman için 3 milyon dolarlık gelir kaybına uğradığını duyurdu. Önümüzdeki günlerdeki santralin çalışmadığı zamanlar için oluşacak zararlar içinde sigortadan ödeme alınacağını açıkladı.

Nevada merkezli Ormat Teknolojileri şirketi Puna Geothermal Venture firması’nın işletmecisidir. Şirket lava akışı sırasında zarar gören sondaj kulesi için şimdiden 7,2 milyon dolar sigorta ödemesi aldığını açıkladı.
Lav akıntıları, santrali besleyen için altı üretim kuyusunun yarısını kapladı ve bir trafo merkezine ve sondaj kulesine de hasar verdi.

Şirket, Santralin sigortasının 100 milyon $ ‘a kadar kar ve mal hasarını ödemeyi taahhüt ettiğini ancak zararın ilk 30 gününü hariç tuttuğunu açıkladı. Puna jeotermal tesisi, 2017 yılında 11 milyon dolar gelir sağladı.
Puna Jeotermal Girişimin 63%  Ormat Teknolojileri, 37% ise Kanada merkezli yatırım şirketi Northleaf Capital Partners’ a aittir.

Lav akıntılarının gerçekleşmesinden önce, Ormat, tesisin kurulu kapasitesini 38 MW’tan 46 MW’a çıkarmayı planlamıştı. Bu kapasite, 2019’un sonlarında / 2020 başlarında işletmeye başlanacaktı.

Ormat’ın, Big Island’ın elektriğinin yaklaşık % 30’unu  üreten  Puna tesisinini nasıl yeniden kurabileceği ve yeniden başlatacağı belli değil, daha önce lava akışının durması ve bazı şeylerin sakinleşmesi gerekmekte, her şeyin yoluna girmesi ve  tesisin tekrar işler hale getirilmesinin en az 18 ay süreceği bekleniyor.

 

Kaynak: Thinkgeoenergy