Haberler

Hindistan’da, içme suyu üretmek için jeotermali kullanan sistem

Hindistan, Tattapani'de nehir yatağındaki Kaplıcalar (kaynak: flickr/ Gopal Venkatesan, creative commons)
Merve Uytun 17 Haz 2021

Hindistan'daki araştırmacılar, deniz suyu ve acı sudan içme suyu üretmek için jeotermal enerjiyi ısı kaynağı olarak kullanan bir sistem tasarladılar.

Hindistan, Ahmedabad’daki farklı enstitülerden üç profesör, jeotermal enerjiyi kullanarak, deniz suyundan içme suyu üretmek için bir tuzdan arındırma sistemi tasarladı. Ahmedabad şehri, daha önce bildirdiğimiz gibi, jeotermal enerjiden yararlanmaya yönelik çeşitli çabaların araştırıldığı Gujarat’ta bulunuyor.

Pandit Deendayal Enerji Üniversitesi’nden (PDEU) Profesör Manah Shah’a göre, “Bu projede ısıtma kaynağı olarak jeotermal enerji kullanıldı. Tuzdan arındırma sistemi 24 saat içme suyu sağlayacak şekilde tasarlandı ve özellikle su kıtlığı olan bölgelerde çok kullanışlı.”

Navsari’deki S.S. Agrawal Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nden Yardımcı Doçent Mitul Prajapati ve Ahmedabad’daki Sal Mühendislik Fakültesi’nden Profesör Bhavna Soni ile birlikte çalışmaktadır.

Diğer içme suyu kaynakları yaratma ihtiyacı, azalan tüketilebilir su kaynağı nedeniyle son birkaç on yılda çok önemli hale geldi. Küresel su arzının yaklaşık %97’si tuzludur ve önceden işlenmeden tüketilemez. Shah ayrıca tuzdan arındırma sisteminden üretilen suyun tarımsal ve endüstriyel uygulamalar için kullanılmasını da öngörüyor.

Gujarat, son birkaç yıldır Hindistan’daki jeotermal araştırmaların odak noktası olmuştur. Unai, Tuwa, Gandhar ve Dolera gibi yerlerin jeotermal enerjiden yararlanmak için iyi bir potansiyele sahip olduğu zaten biliniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy